Mala tajna, velika pomoć: Ovako možete ubrzati kiseljenje kupusa

06.12.2023. | 19:35

Zima je nezamisliva bez kiselog kupusa. Od njega se prave najfinija jela u hladne zimske dane, a pun je vitamina i minerala. Brže kiseljenje kupusa je moguće i kod kuće pomoću ovih savjeta.

Ako imate uslove i sami kiselite kupus, postoji nekoliko savjeta kojima možete ubrzati proces kiseljenja. Glavice kupusa u ovo doba su dostupne posvuda pa birajte one svježe, čvrste i neoštećene.

Za kiseljenje kupusa nije nužno imati poseban prostor, mnogi to rade u stanovima i na balkonima.

Srednje i kasne sorte kupusa sadrže više šećera, koji je pogodan za fermentaciju. Glavica neka bude gusta sa što manje oštećenih listova. Mora biti tvrda i zelene boje, a poželjno je i da je široka kako bi njezini listovi bili dovoljno veliki za pripremu budućih jela.

Pažljivo očistite kupus i odstranite oštećene dijelove. Slažite glavice tako da je korijen okrenut ka dole, a po želji isijecite ostatak kupusa koje ćete gurati između glavica i tako popuniti prostor.

Odaberite pravu posudu, možete iskoristiti kantu, staklene tegle ili posude od emajla, a izbjegavajte one aluminijske. Obratite pažnju da je posuda čista i da ima dobar poklopac kako bi se kupus brže ukiselio, ali i da spriječite širenje mirisa koji se počnu stvarati nakon nekog vremena.

Manje posude ili kante ubrzaće ovaj proces kao i toplije područje ili viša temperatura. Takođe, brže će se ribanac, četvrtine i polovine ukiseliti nego cijele glavice.

Osim toplijeg mjesta, dodavanje malo šećera u posudu može ubrzati proces fermentacije.

Sjeckanom kupusu treba od dva do sedam dana da se ukiseli, s tim da povremeno treba micati pjenu koja se stvara tokom procesa, dok je cijelim glavicama potrebno oko dvije nedjelje, najmanje.