Da li maline treba prati prije jela? Djeluje jednostavno, ali mnogo ne znaju odgovor

14.07.2025. | 17:57

Maline su jedno od najpopularnijih sezonskih voćki. Iako osvajaju svojim mirisom i ukusom, mnogi ne znaju kako pravilno da ih čuvaju i konzumiraju – naročito zbog njihove osjetljivosti.

Ove slatke i mekane bobice privlače pažnju na pijacama, u baštama i trgovinama. Neki ih jedu direktno s grma, drugi ih koriste u poslasticama, ali mnogi se u nekom trenutku zapitaju isto: da li maline treba prati prije jela?

Na prvi pogled, odgovor djeluje jednostavno, ali stvari ipak nisu tako jasne. Način na koji rukujemo malinama zavisi od više faktora – da li su iz domaće bašte ili iz prodavnice, da li ih jedemo odmah ili ćemo ih čuvati, kao i od njihove čistoće.

Da li treba prati maline prije jela?

Najbolji ukus maline imaju kad se jedu odmah nakon branja – direktno s grma. Tada su najsočnije i najmirisnije. U baštama ih mnogi smatraju “prirodno čistim”, ali to nije u potpunosti tačno. Iako obično nisu tretirane hemikalijama, mogu sadržavati sitne insekte, larve, prašinu ili polen.

Zato je važno pregledati svaku bobicu i očistiti je od vidljive prljavštine. Nije ih nužno prati ako su svježe ubrane iz vaše bašte, ali je obavezno da se pregleda da nisu oštećene ili kvarne.

Ukoliko su maline kupljene na pijaci, u marketu ili u plastičnoj ambalaži, pranje je neophodno. Te bobice su prošle kroz mnoge ruke, njihovo porijeklo nije uvijek poznato, a moguće je da su došle u kontakt s prašinom, bakterijama pa čak i pesticidima.

Kako pravilno oprati maline?

Maline su veoma nježne i lako se oštete – naročito u kontaktu s vodom. Mnogi prave grešku i ispiraju ih pod jakim mlazom, kao da peru krompir. Rezultat? Bobice postaju bez ukusa, gube teksturu i brzo propadaju.

Pravilno pranje izgleda ovako:

Uronite ih u posudu s hladnom vodom na nekoliko sekundi,

Nježno promiješajte rukom,

Izvadite ih pomoću cjediljke,

Prebacite na papirni ubrus i ostavite da se osuše na vazduhu.

Kako ih čuvati da ne propadnu?

Maline su najukusnije kada se pojedu isti dan. Ako ih ipak morate sačuvati:

Ne perite ih prije stavljanja u frižider, jer vlaga ubrzava truljenje,

Rasporedite ih u jedan sloj na papirni ubrus u plitkoj posudi,

Čuvajte ih u frižideru najviše 1–2 dana,

Izvadite ih iz frižidera pola sata prije serviranja kako bi došle na sobnu temperaturu.

Ako želite da ih sačuvate duže, najbolja opcija je zamrzavanje. Operite i osušite bobice, poređajte ih na pladanj tako da se ne dodiruju i stavite u zamrzivač. Kad se zalede, prebacite ih u kesu ili kutiju. Tako mogu da traju i do godinu dana, i dalje odlične za deserte, smutije ili prelive, pišu Nezavisne.com.