Vježbanje je dobro, ali ne pretjerujte: Pet važnih savjeta ako planirate trudnoću

21.01.2021. | 12:41

Vježbanje, pravilna ishrana i zdrave navike su osnovni koraci za začeće i zdravu trudnoću.

Ipak, pretjerano vježbanje nekada može biti problem. Pogledajte na šta je važno da obratite pažnju ukoliko planirate bebu.

Ako pokušavate da zatrudnite, sigurno vam je jasno koliko je važno da pratite svoje cikluse i ovulaciju. Nije tajna da su zdrave navike u ishrani i vježbanju one koje utiču na plodnost. Ipak, jeste li znali da previše vježbanja može smanjiti mogućnost začeća?

Ukoliko užvate u vježbanju, ne morate prestati sa tim. Jednostavno, porazgovarajte sa doktorom i samo malo smanjite intenzitet.

1. Obratite pažnju na anemiju

Krv je vrlo važna za trudnoću, a žene je generalno koriste u velikim količinama, naročito ukoliko vježbaju. Mišići se hrane putem krvi, a preteške vježbe mogu iscrpiti vaš organizam, te ćete ostati premoreni. Kao rezultat toga dolazi do slabosti jajnih ćelija, što može otežati začeće.

Simtpomi anemije su:

– glavobolja

– vrtoglavica

– slabost

– skraćen dah

– ubrzan rad srca

– hladni udovi

Ukoliko ste zabrinuti, porazgovarajte sa svojim ljekarom, ako je potrebno uradite analize i dobićete potrebnu terapiju.

2. Ograničite svoje treninge na sat vremena ili manje

Vježbanje treba da vam da energiju, a ne da vas iscrpi. Ukoliko pretjerate, vaše tijelo vrlo lako može aktivirati hormon stresa, što samim tim stvara disbalans u polnim hormonima. To može otežati začeće. Srećom, rješenje je lako. Sačuvajte malo energije umjesto što je potrošite u teratani. Ukoliko mislite da ste pretjerali sa vježbanjem, jednostavno napravite pauzu i kasnije nastavite.

3. Održavajte zdravu tjelesnu težinu

Višak kilograma može stvarati disbalans hormona i probleme sa ovulacijom. Ukoliko ste gojazni, a planirate trudnoću, obratite pažnju na navike, hranite se zdravije i napravite plan vježbanja. Manjak kilograma i nedovoljna količina masnih ćelija takođe može dovesti do problema sa začećem, usljed smanjene količite estrogena, koji je ključan za ovulaciju.

4. Dajte prednost umjerenom vježbanju

Teški treninci mogu uticati na endokrini sistem i hormone koji utiču na menstruaciju. Ukoliko pokušavate da zatrudnite, važno je da imate redovne cikluse. Zato, umjereno vježbajte.

5. Umjereno trčanje

Većina ljekara govori da su vježbe koje umjereno aktiviraju kardiovaskularni sistem dobre. Trčanje je idealan način da ostanete u formi i pripremite tijelo za trudnoću. Ukoliko trčite, nema razloga da prestajete sa tim, i ako vam ljekar to potvrdi, naravno. Možda ćete morati da skratite par kilometara, da zajedno sa tim pripazite i na svoju ishranu. Skupićete energiju, pripremićete tijelo i uživaćete u najljepšem putovanju svog života, piše yumama.com.