Ne sviđa vam se “srebrna boja”? Doktor otkriva kako da usporite dobijanje sijedih

24.01.2024. | 18:55

U društvu koje je opsjednuto mladalačkim izgledom, sposobnost da prigrlite svoju sijedu kosu može biti znak samosvijesti i ličnog rasta, bez obzira na starost.

Mnoge holivudske glumice, poput Endi Mekaduel, obheručke su privatile svoju srebrnu boju. Međutim, ako se nadate da ćete zaštititi svoju prirodnu boju što je duže moguće, niste sami.

Nedavna studija otkrila je da se 72 odsto žena “plaši da će osijediti”, vjerujući da će ih to činiti starijim više od bilo koje druge fizičke osobine. Dobre vijesti? Ako se pitate kako da izbjegnete preuranjenu sijedu kosu, doktorka Džanine Bovring kaže da postoje tri ključna načina da se to uradi – i svi su izuzetno laki i primjenljivi.

U video-snimku objavljenom na TikToku, dr Bovring sugeriše da farbanje kose može zapravo da ubrza proces preslaska u sedu kosu.

Naravno, nije sve do farbanja, sijeda kosa se depava zbog prirodnih promjena koje se vremenom javljaju u kosi i vlasištu. “Sijeda kosa nastaje kad se u folikulima dlake nakupi vodonik-peroksid, usljed nedostatka melaninake. Najčešće uzroci koji unuštavaju ćelije melanocita, odgovorne za stvaranje pigmenta u kosi, jesu stres i oksidativni stres”, objašnjava Bovring.

Da biste usporili ovaj proces, doktokrka preporučuje ova tri savjeta.

1. Unosite što više vitamina D

Da bi vaše ćelije melanocita mogleda nastave s proizvodnjom pigmenta, potreban vam je vitamin D, objašnjava doktorka: “Dakle, izlažite se što više prirodnog sunčevoj svjetlosti, što će vam pomoći da spriječite prerano dobijanje sijede kose.

Pored vitamina D koji vaše tijelo prirodno proizvodi nakon izlaganja suncu, njegamožete dobiti i kroz odabranu hranu, uključujući losos, pastrmku, pečurke, jaja, obogaćene žitarice, mlijeko i sokove. Naravno, vitamin D možete unijeti i putem suplemenata, ali se u vezi s tim konsultutje sa svojim ljekarom.

2. Naoružajte se mineralima

Dr Boving kaže da je sljedeća stvar koju treba da uradite ne biste li spriječili bijele vlasi jeste da jedete hranu bogatu određenim mineralima. Konkretno, ona kaže da će vam za melanocite.biti potrebni magnezijum, bakar, cink, gvožđe i kalcijum. Većinu esencijalnih minerala unijećete putem raznovrsne ishrane zasnovane na cjelovitoj hrani koja uključuje voće, povrće, žitarice, nemasne proteine i mliječne proizvode, prenosi 24sedam.

3. Ne zaboravite vitamine B grupe

Na kraju, dr Bovring kaže da je unos dovoljne količine vitamina B takođe veoma važan. Međutim, važno je napomenuti da postoji mnogo različitih vrsta vitamina B i možda ćete morati da dobijete različite vrste iz različitih izvora hrane . Na primjer, prema Nacionalnoj zdravstvenoj službi Velike Britanije, tiamin (vitamin B1) možete dobiti iz graška, orašastih plodova, svežeg voća i džigerice, dok piridoksin (vitamin B6) možete dobiti iz živine, svinjetine, soje, ovsa i mlijeka.