Koliko jaja je bezbjedno pojesti za Uskrs: Nutricionisa daje jasan odgovor

18.04.2025. | 16:19

Iako su jaja jedna od najidealnijih namirnica po svim parametrima, i sa njima moramo biti oprezni i nikako ne pretjerivati u konzumaciji.

Domaćice širom regiona već su ofarbale ili danas farbaju jaja za najradosniji hrišćanski praznik.

Uskrs je vrijeme kada jaja jedemo u većim količinama nego inače, a mnogi se pitaju – kolika je dovoljna količina?

Jaja zaista jesu među najkvalitetnijim namirnicama jer spadaju u grupu biološki vrijednih proteina, ali upravo zato može doći do pretjerivanja.

“Dva jaja dnevno bila bi idealna količina. Misli se na dva cela jaja, dok se količina belanca može povećati. Ta količina je bezbedna za zdravu osobu, ali osobe sa povišenim holesterolom i problemi sa žučnom kesom moraju biti pažljive”, rekla je za agenciju RINA Jelena Matković, magistar farmacije i nutricionista-dijetetičar iz Čačka.

“Žumance je bogato mastima i holesterolom, pa čak i jedno može pogoršati stanje kod onih sa kamenom u žučnoj kesi. Njima bih preporučila da jedu samo belanca, a da žumanca izbjegavaju”, dodala je Matković.

Takođe, kuvana jaja bi trebalo čuvati u frižideru – mogu biti bezbjedna za konzumaciju i do sedam dana.

Kako poslije posta – bez šoka za želudac

Aktuelna dilema za mnoge je i kako preći sa višenedjeljnog posta na jaču, masniju hranu.

“Taj prelaz treba da bude postepen i umeren, da ne bi došlo do lošeg varenja, nadimanja i mučnine. Preporučuje se da se hrana unosi u manjim obrocima, raspoređenim na tri do pet dnevno. Najbolje je praviti razmake između obroka od 3,5 do 4 sata”, savjetuje Matković.

“Treba piti dovoljno tečnosti – prvenstveno negaziranu vodu, oko 2 litra dnevno. Gazirane napitke i alkohol treba ograničiti i biti umeren.”

Za zdrave ljude bez viška kilograma može se dozvoliti malo više opuštanja, ali i dalje je umerenost ključ svega – kako u jelu, tako i u piću.

“Preporučuje se da obroci budu potpuni, a da se između obroka ne grickaju grickalice. Kolače i torte jesti umereno, i praviti pauzu između slanih i slatkih jela”, rekla je.

Jedan praktičan savet je da se prije obroka popije limunada, a između obroka pije dosta vode.

“Dobar način da sprečimo prejedanje jeste pravilno kombinovanje namirnica – uz meso i jaja dodati svežu salatu ili kuvano povrće. A ako imate mogućnost, šetnja od 20 minuta posle jela može pomoći varenju i smanjiti potrebu za dodatnom hranom”, zaključila je nutricionistkinja.