Koje su koristi od čestog konzumiranja lubenice?

14.07.2025. | 22:10

Lubenica nije samo neizostavan dio ljetnjih dana, već i izuzetno zdrava namirnica koja pruža brojne zdravstvene koristi.

Osim što je osvježavajuća, sadrži niz hranljivih materija koje pomažu hidrataciji, zdravlju srca i jačanju imuniteta.

Nutricionistkinja Megi Mihalčik objasnila je za portal Eating Well kako redovno konzumiranje lubenice može pozitivno uticati na cjelokupno zdravlje.

Pomaže kod hidratacije

Kako objašnjava nutricionistkinja, lubenica je „bogata vodom, što je čini odličnim izborom za hidrataciju i održavanje balansa elektrolita, jer sadrži kalijum i magnezijum“.

Budući da lubenica sadrži čak 92 odsto vode, njeno konzumiranje može doprinijeti ispunjavanju dnevnih potreba za tečnošću – 2,7 litara za žene i 3,7 litara za muškarce, piše index.hr.

Izvor antioksidanasa

Lubenica svoju crveno-ljubičastu boju duguje likopenu, snažnom antioksidansu koji pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i može smanjiti rizik od hroničnih bolesti, poput bolesti srca i neurodegenerativnih poremećaja.

Pored likopena, sadrži i vitamin C i beta-karoten, koji dodatno podržavaju odbrambene funkcije organizma.

Podržava imunitet

„Lubenica je dobar izvor vitamina A i C, koji su ključni za zdravlje kože i jačanje imuniteta“, objašnjava Mihalčik.

Na primjer, vitamin C može pomoći u prevenciji i liječenju infekcija, dok prisutni antioksidansi dodatno jačaju odbrambeni odgovor tijela.

Doprinosi zdravlju srca

Istraživanja pokazuju da likopen može pomoći u snižavanju nivoa holesterola i šećera u krvi, čime se smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Ovo omiljeno ljetnje voće ne sadrži ni masti, ni holesterol, ni natrijum, a njegov nizak glikemijski indeks dodatno koristi zdravlju srca i stabilnosti šećera u krvi.

Da li je lubenica bezbjedna za sve?

U većini slučajeva lubenica je bezbjedna za jelo, ali postoje izuzeci. Osobe koje imaju problema s regulisanjem šećera u krvi, poput dijabetičara, trebalo bi da paze na unos zbog prirodnih šećera u njoj.

Takođe, ljudi alergični na polen ili određeno voće (breskve, celer, paradajz, pomorandže) mogu iskusiti stanje poznato kao oralni alergijski sindrom.

Simptomi uključuju svrab ili otok u ustima i grlu – i u tim slučajevima važno je potražiti savjet ljekara.