Imate problem sa hrkanjem? Onda je ovo najbolji položaj za spavanje

29.08.2022. | 21:54

Prirodno je misliti da je hrkanje rezultat onoga što se događa u nosu, ali ljekar za medicinu spavanja sa Univerziteta Stenford kaže da bi se na neke “hrkače” trebalo odnositi još jedno pitanje.

Glasno hrkanje je simptom većeg problema

Za više od 90 miliona Amerikanaca koji pate od hrkanja noću, čini se da internet nudi bezbroj rješenja. Gubitak kilograma, promjena položaja spavanja, izbjegavanje alkohola i usvajanje zdrave rutine spavanja navedeni su kao lijekovi za hrkanje.

I dok ovi savjeti donekle pomažu u spavanju i kod hrkanja, nijedan od njih nije krajnje rješenje za hrkanje noću. Prema dr. Skotu Kačeru, kliničkom vanrednom profesoru koji se fokusira na medicinu spavanja na Univerzitetu Stenford, najbolje rješenje za glasno hrkanje je razgovarati s ljekarom o apneji u snu.

Šta je apneja u snu?

Apneja u snu je poremećaj koji uzrokuje da se disanje više puta zaustavi i započne, što može rezultovati glasnim hrkanjem noću. Opstruktivna apneja u snu je najčešća, što se događa kada se mišići grla opuste. Iako je jedan očigledan rezultat apneje u snu osjećaj umora sljedećeg dana, dr. Kačer spominje načine na koje ovaj poremećaj može čak uticati na vaše dugoročno zdravlje.

“Apneju u snu treba rješavati kao zdravstveni problem. Neliječena apneja u snu zdravstveni je rizik koji povećava rizik za stvari poput visokog krvnog pritiska, kardiovaskularnih bolesti i nepravilnog srčanog ritma poput fibrilacije atrija”, kaže dr. Kačer.

Prošla istraživanja takođe su sugerisala da može postojati značajna veza između apneje u snu i šireg raspona zdravstvenih problema, poput pretilosti, anksioznosti i depresije. Dakle, taj prekinuti san može imati uticaj na nečije cjelokupno zdravlje.

Zašto je hrkanje glavni pokazatelj apneje u snu

“Hrkanje je reprezentativno za urušavanje gornjih dišnih putova, što nazivamo ‘apnejom’. Kada se to dogodi više puta tijekom noći, to može smanjiti vaš kisik, što može uzrokovati buđenja tokom spavanja. Taj problem može dovesti do umora, nemirnog sna i pospanosti tokom dana. Ili čak suptilnije stvari, poput poteškoća s fokusom ili koncentracijom i razdražljivosti”, kaže dr. Kačer.

Rješenje za apneju u snu

Dr. Kačer preporučuje rješenja za čišćenje nosnog prolaza – poput slanih sprejeva bez recepta i steroida, nosnih traka ili nosnih dilatora. Preporučuje spavanje na boku ili s podignutom glavom, a ne na leđima kako gravitacija ne bi gurnula dišne puteve prema dole i zatvorila ga, piše TheHealthy.