Gram kobasice skraćuje život za 27 sekundi, a da li znate šta ga produžava? VIDEO

12.04.2022. | 22:03

Naučnici sa Univerziteta u Mičigenu su izračunali tačno u minut kako različita hrana utiče na očekivani vijek. Ispostavilo se da vam jedan gram kobasice oduzima 27 sekundi života.

Ekspertkinja za ishranu dr Svetlana Stanišić kaže da dosta toga zavisi od ishrane, ali i od drugih faktora života.

“Ovo istraživanje ima izvjesne nedostatke, metodološke. Nije sve to baš tako. Dosta toga zavisi od genetike, ali i od drugih faktora života. Kad smo kod genetike, istraživanja kažu da se dugovočenost uglavnom nasljeđuje od majke. Od nje nasljeđuju mitohondrije, organele koje nam obezbjeđuju energiju u tijelu. Genetika utiče na to koliko brzo starimo”, rekla je doktorka Svetlana Stanišić i dodala koji faktori života utiču na dugovječnost.

“Način života utiče na starenje. To su ishrana, san, fizička aktivnost. Neke vrste stresa mogu da produže život. Termalni stres – odlazak u saunu, hladna kupatila – dugovječni ljudi se hvale time da se kupaju hladnom vodom. U tom trenutku dolazi do lučenja hit-šok proteina i djeluje reparatorno na ćelije u organizmu. Stres u smislu posta, uzdržavanje od hrane neko vrijeme može da djeluje pozitivno. Kada imamo mini-stresove, podižu se odbrambene sposobnosti organizma i jača se”, rekla je.

Namirnice koje produžavaju život

Kada je u pitanju hrana koja produžava život, doktorka Stanišić ističe da je bitna upotreba začina kurkume i šafrana, a onda i konzumiranje voća i povrća, crnog vina i upotreba maslinovog ulja.

Kako kaže, treba imati na umu da ni u čemu ne treba pretjerivati i da neke materije koje u malim odnosima mogu da pomognu, u velikim količinama mogu da štete.

Oprezno sa suplementima

“Tako je na primjer sa taninima, koji se nalaze u bobičastom voću, borovnicama, malinama i jagodama. Oni su veoma dobri antioksidansi, ali u velikim koncentracijama u betel orahu nisu. Tako je i sa suplementima. Istraživanje od prije deset godina u Journal of the American Kemikal Society otkriva da redovno uzimanje kompleksa vitamina B skraćuje život i povećava rizik od razvoja raka”, dodala je i objasnila da su u toku istraživanja naučnici pratili šest godina učesnike koji su svakodnevno uzimali vitamin B.

Doktorka Stanišić ističe da treba biti oprezan i sa suplementima vitamina E.

Umjereni unos hrane

Za dugovječnost je bitan umjeren unos hrane, što više neprerađenih namirnica i povremeni post

“Što se tiče vitamina, najviše ih uzimati mjesec do dva. Izuzetak je vitamin D, koji možemo da uzimamo pred kraj zime”, dodala je.

Što se tiče namirnica koje treba jesti, ali s oprezom, način priprema mesa igra veliku ulogu i pravi razliku.

“Naša kuvana jela su najbolja stvar. Meso je biološki vrijedna namirnica i apsolutno treba da se unosi”, rekla je ona.

Suvo voće – ne

Orašasti plodovi takođe treba da se nađu u našoj ishrani, ali u umjerenim količinama.

A uz njih često ide i suvo voće, koje ipak treba da izbjegavamo, jer je u pitanju prost šećer.

“80 odsto vitamina C se uništava sušenjem voća”, rekla je doktorka Stanišić.