Po 17 sati dnevno u lošim uslovima: Vatrogasci na banjalučkom aerodromu na izmaku snage FOTO

24.06.2022. | 16:12

Tri smjene od kojih svaka traje od 5:30 do 22:30, novo je radno vrijeme banjalučkih vatrogasaca koji obezbjeđuju Aerodrom Banjaluka. Tako je predviđeno ugovorom između Grada i aerodroma, potpisanog u maju ove godine, ali to nije normalno radno vrijeme, kaže za BL portal Dragan Lukajić, predsjednik Sindikalne organizacije u Gradskoj upravi Banjaluka.

„Zakon o radu jasno kaže da je maksimalno radno vrijeme u smjeni 12 časova u okviru jednog dana i u ovom slučaju taj zakon se krši“, objašnjava Lukajić.

Pored radnog vremena od 17 časova, koje je samo po sebi naporno jer je posao odgovoran i opasan, u prilog im ne idu ni loši uslovi smještaja u kojem borave na aerodromu.

„Zastarjeli namještaj, spavaonice bez prozora i ventilacije, kuhinja i druge stvari koje je nabavio Grad, samo dodatno otežavaju situaciju“, kaže Lukajić i napominje da su neke potprepštine vatrogasci i sami morali da nabave.

Na sve to, tvrdi Lukajić, problem je i manjak vatrogasaca koji su obučeni za obezbjeđivanje aerodroma.

„Na aerodrom u Banjaluci slijeću putnički avioni šeste ili sedme kategorije. Prema međunarodnim propisima za aerodrome te kategorije, na njima stalno treba da bude prisutno sedam ili devet vatrogasaca, a na aerodromu u Banjaluci danas ih ima samo pet. To je još jedno direktno kršenje zakona“, ističe Lukajić i ujedno pita ko bi bio odgovoran u slučaju neke nesreće i narušene bezbjednosti putnika.

„Vatrogasci nisu odgovorni za to, već rukovodstvo aerodroma, koje na neki način dostavlja pogrešne podatke o broju vatrogasaca stranim avio kompanijama koje saobraćaju na aerodromu“, tvrdi Lukajić.

Pored njega, svako malo, šta je sa pravima vatrogasaca gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića pita predsjednik Sindikata uprave, Božo Marić.

https://twitter.com/MaricBozo/status/1539347766744326146

Kako bi im uslovi za rad bili poboljšani, a i zbog bezbjednosti putnika, iz Sindikata su, tvrde, prikupili svu dokumentaciju i poslali je u Upravnu inspekciju. Ukoliko ni to ne da rezultate, radnici će, kažu, svoja prava tražiti privatnim tužbama.

„Ako ne preko institucija, ići ćemo privatnim tužbama“, zaključuje Lukajić koji smatra da je u ovom trenutku pitanje vatrogasaca na aerodromu možda najbolnija tačka za čitav Sindikat i zato se hitno mora riješiti.

Srđan Banović, BL portal