Znakovi koji ukazuju da je vaše dijete pod prevelikim pritiskom

18.04.2025. | 22:27

Roditelji uvijek žele najbolje svojoj djeci – žele da ih podstaknu da se razvijaju, stiču nova znanja, bave se sportom i ostvaruju svoje potencijale.

Međutim, u ovom nastojanju lako je preći granicu i zaboraviti koliko je djeci potreban odmor, slobodno vrijeme i sopstveni tempo.

Psiholozi upozoravaju da djeca rijetko priznaju da su pod stresom, najčešće se povlače i ćute dok ne dođu do tačke preloma.

Znakovi na koje treba da pazite da biste zaštitili njihovo mentalno zdravlje.

Izbjegavaju obaveze

Ako dijete počne da se često žali na bolove u stomaku da bi izbjeglo trening ili zaboravi opremu za trening, moguće je da izbjegava aktivnost koja mu više ne odgovara.

Zapitajte se zašto dijete ide na tu aktivnost? Ako je odgovor „zato što roditelj to želi“, vrijeme je za iskren razgovor, objašnjava psiholog Liza Damur.

Teško se oporavljaju

Djeca koja su stalno umorna, razdražljiva ili rasejana možda ne spavaju dovoljno ili nemaju vremena za odmor.

Svako dijete ima drugačiji ritam, neka se oporavljaju kroz sport, drugima treba tišina i vrijeme za sebe posle škole.

„Kada je nivo stresa visok, rezerve počinju da se prazni, energija, san i sposobnost koncentracije se gube“, objašnjava psiholog Mišel Borba.

Nisu emocionalno uključeni

Ako dijete redovno ispunjava zadatke, ali ne pokazuje entuzijazam ili želju da napreduje, moguće je da je izgubilo interesovanje, piše „HuffPost“.

To ne znači da treba odmah odustati, ali svakako treba razgovarati o tome da li on i dalje želi da bude dio te aktivnosti.

„Ako su za nešto istinski zainteresovani, biće uporniji, brže učiti i pokazivati potrebu da napreduju“, savjetuje Borba.

Brinete više nego oni

Ako roditelj više brine o ocjenama i rezultatima nego samom djetetu, to je jasan znak neravnoteže. Previše pritiska može dovesti do gubitka samopouzdanja, posebno ako se ne prepoznaju snage deteta, prenosi Index.hr.

Nedostatak uživanja

Ako odlazak u sport, muzičku školu ili vannastavnu aktivnost postane stresan, možda je vrijeme da zajedno razmislimo da li tu aktivnost treba pauzirati ili zamijeniti nečim u čemu dijete zaista uživa?

„Ne moraju da vole svaki minut u školi ili vannastavnim aktivnostima, ali generalno, važno je da osjećaju napredak i ponos na ono što rade“, ističe Damur.