Umjerenost je ključ! Kafa ima pozitivan uticaj na organizam ako se pije na ovaj način

22.03.2024. | 18:49

Doktor Vojislav Perišić otkrio je kako se pravilno pije kafa i iznenadio mišljenjem.

Ispijanje kafe je jedan od omiljenih rituala u svijetu. Mišljenja o kofeinu su podijeljena. Dok neki stručnjaci stavljaju fokus na štetnost kofeina, mnogi ističu da može imati blagotvorna dejstva na naš organizam. Međutim, ono u čemu su svi usaglašeni, jeste da je umjerenost ključ.

Doktor Vojislav Perišić često se bavio ovom tematikom, te istakao najbitnije stvari koje svako od nas treba da zna.

Uticaj kofeina na organizam

– Prosječnoj odrasloj osobi bez problema možemo da preporučimo da popije od 4 do 6 šolja kafe dnevno. Minimalna količina, koja ne pravi probleme u ovom kontekstu, je 200 miligrama kofeina. Naravno, ne treba svaki čovjek nekritično u sebe da “ulije” tu količinu. Svaka osoba poznaje svoje tijelo, znači, ako kod konzumiranja kafe nema kardiovaskularnih problema, lupanja srca, hipertenzije, kofein je najjači antioksidans koji ovim putem može da se unese, i on štiti od svih ovih bolesti. – rekao je dr Perišić i dodao:

– Osobe koje vole da konzumiraju alkohol, kofein štiti od karcinoma jetre. Еtanol je prooksidans, a kofein ima antioksidantno dejstvo i to tako jako izraženo, da bi se mogao smatrati čudom. Istraživanja kažu da ljubitelji kafe imaju i manji procenat obolijevanja od karcinoma rektuma. Pored toga, kofein utiče pozitivno na kognitivne sposobnosti pa će tako strasni ispijači kafe rijetko, ili nikada dobiti Alchajmerovu bolest. Najnovija istraživanja kažu da kofein štiti i pankreas od karcinoma, a velike “kafopije” rjeđe obolijevaju od ove bolesti, koja je u ekspanziji. Utiče na regulaciju insulina, i samim tim prevenira dijabetes – objasnio je profesor dr Vojislav Perišić, gastroenterolog.

Da li postoji prava mjera?

– Kada popijete jednu ili dvije kafe, a vaš mozak je brz, oštar, “sija” i dobro ste raspoloženi, znači da je dobar efekat kofeina na vaše tjelesne funkcije. Ljudi najčešće griješe u tome što unose kafu odmah poslije obroka. Tako poslije doručka popiju jednu ili dvije, isto poslije ručka i užine, ili svakog obroka. Na takav način anuliraju se korisna dejstva kofeina jer se on miješa sa hlorovodoničnom kiselinom prilikom varenja, i može da izazove probleme. Ako se napravi dobar balans u tom smislu, “povući ćemo” sve ono dobro iz kafe i kofeina, a nećemo iritirati želudac. – rekao je doktor Perišić.

Izaziva li kofein zavisnost?

– Kada osjetim “alarm”, odnosno da mi pada mentalna sposobnost, zna se, ide kafa. Ljudima se dešava da, kada naprave pauzu od više sati i ne unesu količinu kafe na koju su navikli, padne koncentracija, mozak se uspori. To je i moj slučaj, i nešto što sa jednog gledišta možemo nazvati zavisnošću, ali sa druge, tu su velike koristi za zdravlje. I to svaki čovjek jednostavno na svom primjeru može da osjeti – ističe on.

Oznake: Kafa, Piće, Zdravlje