U porastu gojaznost i nasilje: Djeca su i po sedam sati na društvenim mrežama

09.04.2024. | 12:54

Dvije trećine učenika definiše svoje zdravlje kao odlično, a većina adolescenata zadovoljna je svojim životom, ocjenjujući ga prosječnom ocjenom 8,3. Ali, društvene mreže im oduzimaju puno vremena i nisu dovoljno fizički aktivni.

To su rezultati međunarodnog istraživanja ponašanja u vezi sa zdravljem djece školskog uzrasta, koje je sproveo Institut “Batut” po metodologiji SZO, a podržala ministarstva zdravlja i prosvjete. Na niz zdravstvenih pitanja odgovaralo je oko 4.000 učenika iz 101 osnovne i srednje škole. Ocjena stručnjaka zdravstveno ponašanje, informisanje i znanje školske djece je na prilično zavidnom nivou. Ipak, ima i ono što nije.

Samo trećina fizički aktivan koliko je poželjno

Direktorka Instituta “Batut” dr Verica Jovanović ističe da je samo 30 odsto ispitanih fizički aktivno u mjeri u kojoj bi trebalo da budu.

“Kada je u pitanju korišćenje običnih i elektronskih cigareta i mjera koje bi trebalo primjeniti, na nivou cjelokupne zajednice će svakako uticati na školsku djecu i u svakom slučaju u tom pravcu bi trebalo raditi”, poručuje direktorka “Batuta” za RTS.

Mladi na društvenim mrežama

Dr Jelena Gudelj Rakić iz Instituta navodi da svaki 11. učenik, što je oko devet odsto školske dece u Srbiji, na društvenim mrežama dnevno provodi sedam ili više sati.

“Više od 50 odsto djece tokom čitavog dana je u stalnom kontaktu sa svojim bliskim drugovima i drugaricama korišćenjem elektronskih uređaja”, naglasila je dr Gudelj Rakić. Digitalno nasilje je u porastu u 44 zemlje obuhvaćene istraživanjem, među kojima je i Srbija.

Digitalno i fizičko nasilje – problemi koje treba riješiti

Direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji (SZO) dr Fabio Skano kaže da je kod dječaka češće fizičko, a kod djevojčica digitalno nasilje.

-Ovo je tipičan primer kako možemo da koristimo nauku da bismo definisali vrstu intervencije i uticali na krivu digitalnog ili fizičkog nasilja među mladima – ukazuje Skano. Istraživanje je pokazalo da dvije trećine učenika živi sa oba roditelja, a najveći broj djece otvoreno razgovara s njima. Isto toliko učenika navelo je da se osjeća opterećeno školskim obavezama.

Gojaznost problem, briga o zubima zadovoljavajuća

Edukacija je neophodna, između ostalog i da bi se smanjila gojaznost. Oko tri odsto učenika je gojazno, a skoro 16 odsto ima prekomjernu telesnu težinu. Ono što ohrabruje, dvije trećine učenika pere zube više puta dnevno.