Tri savjeta koja će vam pomoći nakon oporavka od korona virusa

03.06.2021. | 11:37

Sve veći broj ljudi mjesecima nakon oporavka od korona virusa osjeća simptome. Oni obično uključuju kašalj, umor i dispneju (subjektivni osjećaj nedostatka zraka praćenog osjećajem otežanog disanja).

Disanje na usta Istraživanja pokazuju da kašalj može trajati sedmicama i mjesecima nakon infekcije SARS-CoV-2 kod nekih pacijenata s različitom težinom akutnih simptoma. Kašalj je obično refleksna akcija na uklanjanje prašine, flegma i drugih iritansa iz pluća i dušnika.

Vremenom se kašalj može razviti u ciklus, gdje prekomjerni kašalj izaziva iritaciju i upalu, što ga pogoršava. Suh kašalj obilno nema očigledan uzrok i, uz određene savjete, može se spriječiti ili skroz nestati.

Problematičan kašalj, takođe, može vas natjerati da dišete na usta, što znači da puno suhog zraka ulazi u pluća, uticajući na osjetljive membrane disajnih puteva i izazivajući dalji kašalj.

Slobodno disanje – Svi proizvode sputum kao dio normalnih odbrambenih mehanizama tijela. Tako se pluća i disajni putevi održavaju čistima. Važno je da i dalje izbacujete sekrete iz pluća nakon preležane korone. Ovo će smanjiti mogućnost ponovljenih infekcija grudnog koša te će omogućiti slobodnije disanje tokom vježbanja i svakodnevnih aktivnosti i pomoći u smanjenju nekontrolisanog kašlja.

 Ne forsirajte se – Stručnjaci savjetuju kako je važno da se ne forsirate i pobrinite se da sebi date dovoljno vremena za odmor tokom i poslije infekcije. Kašalj možete kontrolisati vježbanjem obrasca disanja i to dijafragmatično – trbušno disanje, to je osjećaj kako se trbuh podiže i spušta dok udišete i izdišete.

Stručnjaci su naveli i tehnike disanja, a to su: zatvorite usta i progutajte, nježno udišite i izdišite kroz nos dok nagon za kašljanjem ne nestane, redovno pijte tečnost te sjedite uspravno i udobno. Ukoliko se kašalj, ipak, ne zaustavlja, možete potražiti i savjet svog ljekara.