Trening na otvorenom, po zimi i hladnom vremenu: Koliko je efikasan i koji su rizici

14.01.2024. | 09:37

Iako mnogi sportisti i rekreativci ne odustaju od treninga na otvorenom čak i kada je napolju “debeli minus”, eksperti upozoravaju da ovakav vid fizičke aktivnosti uopšte nije efikasan onoliko koliko se mislilo. Osim toga, trening po hladnom vremenu sa sobom nosi i određene rizike, kojih vježbači često nisu ni svjesni.

Kako temperature idu u minus, tako se i ljubitelji fizičke aktivnosti dijele u dvije grupe. Jedni trening na otvorenom u zimskom periodu menjaju za trening u teretani ili sportskoj hali, dok drugi, uporniji, ipak ne odustaju od toga da na svježem vazduhu troše kalorije i “pumpaju” mišiće. Da li su u pravu ovi prvi, ili je pak bolje trenirati na otvorenom, umjesto u zagušljivom prostoru?

Treniranjem na otvorenom zimi rizikujemo zdravlje

Kada je napolju hladno, naše tijelo traži različite načine da se prilagodi vremenskim uslovima. Aadaptacija na niske temperature se najbolje postiže tako što organizam veći deo krvi šalje ka koru (odnosi na mišiće trupa, uključujući mišiće stomaka, leđa i karlice), mozgu i vitalnim organima, štiteći ih na taj način od smrzavanja. Međutim, budući da je veći dio krvi skoncentrisan na najvažnijim organima, periferni dijelovi tela su manje snabdijeveni krvlju.

Ovo ne samo da negativno utiče na performans vježbača za vrijeme treninga, već može ozbiljno ugroziti i njegovo zdravlje. Kao posljedica nedovoljne prokrvljenosti perifernih dijelova tijela, mogu se javiti i promrzline, teško disanje i hipotermija, što svakako nije cilj jednog vježbača kada se odluči za trening na otvorenom.

Niske temperature nas usporavaju i čine manje efikasnim

Koliko je vremena potrebno vježbaču da se smrzne, naravno, zavisi od različitih faktora: temperature, načina odijevanja, vjetra i vrste treninga. Ipak, i pored toga što smo svi u manjoj ili većoj meri otporni na relativno niske temperature, naučnici upozoravaju da bi, u ekstremnim zimskim uslovima, treninge na otvorenom svakako trebalo izbjegavati.

“Niske temperature tjeraju naš organizam da se trese, a takav odgovor tela na hladnoću nije ništa drugo do niz sitnih kontrakcija mišića”, pojašnjava Majk Tipton, profesor fiziologije na Univerzitetu Portsmaut. Upravo ove kontrakcije i smanjuju efikasnost treninga i usporavaju uobičajenu dinamiku koja nas i dovodi do željenih rezultata.

Oblačenje igra veoma važnu ulogu: Štiti od smrzavanja, ali i povreda

Ukoliko i pored svega više volite trening na otvorenom, umjesto u teretani, i smatrate da će on više doprinijeti postizanju željenih rezultata, samo napred! Ali, obavezno povedite računa o tome kako se oblačite za trening. Kvalitetna sportska garderoba će vas zaštititi ne samo od smrzavanja, već i od povreda prilikom eventualnog pada.

Tipično hladno zimsko oblačenje podrazumijeva najmanje tri sloja odjeće. Najbliže tijelu bi trebalo da bude rublje koje “diše”, odnosno ne upija vlagu od znojenja, već je propušta dalje. Drugi (srednji) sloj je izolujući sloj – on sprečava prodor hladnog vazduha i čini da vaše tijelo ne gubi temperaturu. Posljednji sloj, onaj spoljašnji, odbija udare vjetra ili kapljice kiše.