Stručnjaci upozoravaju na kupanje u bazenima: Može da nosi i rizike od bolesti

12.07.2025. | 07:45

Redovna dezinfekcija i kontrola nivoa hlora i pH vrednosti ključne su za sprečavanje infekcija.

Plivanje je jedna od najzdravijih fizičkih aktivnosti – hladi vas, pokreće cijelo tijelo i opušta um. Ali iako voda u bazenu često izgleda čisto, stručnjaci upozoravaju: iza prividne bistrine mogu se kriti brojni mikroorganizmi koji predstavljaju prijetnju po zdravlje, naročito ako se voda ne održava pravilno, prenosi Slobodna Dalmacija.

Redovna dezinfekcija i kontrola nivoa hlora i pH vrijednosti ključni su za sprečavanje infekcija. Najrizičnije grupe su djeca, trudnice, osobe sa oslabljenim imunitetom i svi koji provode puno vremena u vodi.

Voda koja izgleda čisto

Bakterije, virusi i paraziti mogu se prenijeti gutanje kontaminirane vode, kontaktom sa kožom ili udisajem kapljica iznad površine. Zbog toga se bazeni redovno tretiraju hemikalijama poput hlora i broma.

Jedna od najčešćih bolesti povezanih s bazenima je dijareja. Dovoljna je i minimalna količina zagađene vode da izazove infekciju – posebno ako se u vodi nalazi osoba koja je trenutno bolesna ili se oporavlja od crevne infekcije.

Kriptosporidioza

Parazit Cryptosporidium je jedan od najčešćih uzroka dijareje u bazenima jer može preživjeti i u vodi koja je standardno tretirana hlorom. Zbog toga većina javnih bazena zahtijeva tuširanje prije ulaska, a ljudi koji su nedavno imali stomačne tegobe trebalo bi da izbjegavaju bazene.

Ljekari upozoravaju da neizliječena dijareja može trajati do dvije sedmice i izazvati ozbiljnu dehidraciju, posebno kod djece. Potrebno je potražiti ljekarsku pomoć ako se javi crna stolica, krv u stolici, jaki bolovi u stomaku, groznica, znakovi dehidracije ili dijareja koja traje duže od dva dana.

Plivačko uho i osip iz đakuzija

Ako voda u đakuziju nije dovoljno dezinfikovana, može izazvati osip izazvan bakterijom Pseudomonas aeruginosa – crvenkasti osip koji se pojavljuje nekoliko sati nakon izlaska iz vode.

Ovaj problem je češći u đakuzijima jer toplota brže razgrađuje hlor, pa se bakterije lakše razmnožavaju.

Još jedna česta tegoba je plivačko uho – infekcija spoljašnjeg ušnog kanala, kada voda ostane zarobljena u uhu. Najčešće se javlja kod djece, a simptomi uključuju bol, svrab, otok i gnojni iscjedak.

Prevencija uključuje temeljno sušenje ušiju, a moguće je koristiti i specijalne kapi za isušivanje, ali isključivo uz savjet ljekara.

Para može biti opasna

Bakterija Legionella, koja izaziva legionarsku bolest, može se širiti i udisajem pare ili magle iz đakuzija i bazena.

Ova respiratorna infekcija posebno je opasna za starije osobe, pušače i hronične bolesnike. Simptomi uključuju kašalj, bol u grudima, groznicu, bolove u mišićima i probavne tegobe.

Iako se bolest može liječiti antibioticima, rano otkrivanje je ključno za uspješan oporavak.

Savjeti za prevenciju

Da biste izbjegli infekcije, voda u bazenu može se povremeno testirati pomoću kućnih test-traka. Ali najvažniji savjet ostaje isti:

-Ne ulazite u vodu ako ste bolesni

-Uvijek se istuširajte prije plivanja

-Presvucite se i ponovo istuširajte što prije nakon izlaska iz vode