
Šta se dešava sa stopalima kada nosite sandale cijeli dan?
22.07.2025. | 23:27Sandale mogu biti udobne tokom ljetnjih mjeseci, ali nošenje obuće koja ne pruža dovoljnu potporu prečesto može dovesti do bola, povreda i raznih problema sa stopalima, prenosi 24sata.hr.
Ljetnja obuća je lijepa, ali ima i svoje nedostatke. Ako nosimo sandale dan za danom, moguće je da će se pojaviti određeni zdravstveni problemi.
Bol u zglobovima
Sandale i japanke često ne pružaju dovoljnu potporu svodu stopala ili ublažavanje pritiska pri hodanju. Čak ni modeli sa određenim nivoom potpore nisu dizajnirani za duže hodanje. Nedostatak potpore može izazvati simptome spuštenih stopala, kao što su bol u stopalima, koljenima ili donjem dijelu leđa.
Plantarni fasciitis
Upala plantarne fascije, tkiva koje se proteže duž dna stopala, može biti izuzetno bolna. Ravne cipele poput japanki često pogoršavaju ili uzrokuju ovaj problem nedostatkom potpore svoda.
Čukljevi
Uže sandale, posebno one koje pritiskaju prednji dio stopala, mogu povećati rizik od čukljeva – bolnih izbočina na strani palca. Iako vizuelno atraktivne, takve sandale je najbolje nositi samo povremeno i u kratkim vremenskim periodima.
Bol u peti
Sandale sa minimalnim jastučićima primoravaju petu da apsorbuje sav udar pri hodanju, što na kraju može izazvati bol u peti, posebno kod dužeg hodanja.
Žuljevi i zadebljala koža
Sandale koje loše pristaju, posebno ako stopalo djelimično “iskoči” iz njih, mogu izazvati stvaranje plikova i zadebljane kože – odbrambenu reakciju tijela na trenje i pritisak.
Uganuće ili iščašenje zgloba
Nestabilnost sandala povećava rizik od uganuća, posebno kod naglih pokreta ili nošenja povišenih modela poput platformi. Opasnost je još veća ako pokušavate da trčite ili se bavite sportom u japankama.
Posjekotine i povrede
Otvorena obuća ostavlja vaše prste i stopala nezaštićenim, povećavajući rizik od ogrebotina, posjekotina i drugih povreda. Nikada ne nosite japanke tokom fizičkog rada ili u okruženjima gdje su vam stopala izložena.