Smokve – čudo prirode koje neki ne bi smjeli da jedu

19.07.2025. | 23:03

Smokve su bogate vitaminima A, C, K i B kompleksom, mineralima (kalcijum, magnezijum, kalijum i gvožđe) koji podržavaju zdravlje kostiju, imuni sistem i funkciju srca, ali za neke su zabranjeno voće.

Sezona svježih smokava upravo je počela, a ovo voće je prava riznica zdravlja. S obzirom na to da su bogate vitaminima A, C, K i B kompleksom, kao i mineralima poput kalcijuma, magnezijuma, kalijuma i gvožđa, ne čudi što mnogi jedva čekaju da ih uvrste u svakodnevni jelovnik.

Jačaju kosti i srce

Dokazano jačaju kosti, imuni sistem i funkciju srca, odlična su užina u trenucima umora, jer sadrže puno fruktoze.

Smokve ubrzavaju metabolizam, regulišu varenje i otklanjaju toksine, čiste urinarni trakt i jetru. Pomažu kod problema s hemoroidima i kod menstrualnih bolova.

Antički svijet je gajio poštovanje prema smokvama. Slave se i u Bibliji i u islamskim tekstovima. U Egiptu su prinošene bogovima, dok su Grci smatrali smokve darom od njih.

Čudotvorno voće

I današnji brojni naučnici smokvu smatraju čudotvornom hranom.

“To je odlično i nedovoljno cijenjeno voće, koje može da se koristi na više načina”, rekao je profesor medicine na Univerzitetu Stanford u Kaliforniji Kristofer Gardner.

Ali, nažalost, kako je istakao, smokve nisu preporučljive za osobe s određenim zdravstvenim problemima. Za ove grupe ljudi smokve su, zapravo, zabranjeno voće:

-Osobe sa dijabetesom,

-Osobe sklone kamenu u bubregu,

-Osobe alergične na smokve,

-Osobe sa smetnjama u varenju,

-Osobe koje piju lijek za razrjeđivanje krvi.

“Imajte na umu da smokve mogu da ometaju apsorpciju nekih lijekova ili da pojačaju njihov efekat, kao što su lijekovi za razrjeđivanje krvi, zbog sadržaja vitamina K”, naglasio je Gardner, koji je i nutricionista u Stanfordskom centru za prevenciju istraživanja.

Njegova stručnost za smokve potiče i od toga što je veliki ljubitelj ovog voća. Kupuje sušene smokve na lokalnoj pijaci i pojede oko pola kilograma sedmično.

Takođe ima smokvu u svom dvorištu, ali više voli sušene nego svježe.

“Teško je uhvatiti smokvu u vrhuncu zrelosti”, rekao je.

Jednom ubrane, traju samo pet do sedam dana, iako Kalifornijski savjetodavni odbor za smokve kaže da se mogu hladiti i čuvati do dvije sedmice.

Pune su kalijuma

U svakom slučaju, smokve nude mnogo korisnih stvari.

Jedna sirova smokva ima oko 37 kalorija, prema podacima Ministarstva poljoprivrede SAD. Sa tim dobijate oko 2,5 odsto preporučene dnevne količine kalijuma, plus magnezijum (2 odsto), i po jedan procenat gvožđa i kalcijuma.

Smokve su izuzetno slatke, i za to postoji razlog: puno prirodnog šećera.

Svježe smokve su se koristile u tradicionalnoj medicini kao laksativ, a savremena istraživanja potvrđuju taj efekat.

“Smokve su dio mediteranske ishrane koja je zdrava za srce. Dodaju ih cijele u obilne salate ili ih isjeku pa jedu u ovsenim kašama. Svježa smokva presječena na pola s orahom na vrhu predstavlja odličnu užinu”, istakao je Gardner.

Prema najnovijim istraživanjima, smokve sadrže moćan enzim nazvan ficin, koji je jedna od važnijih fitohemikalija prisutnih u ovom voću. Ficin pokreće apoptozu u ćelijama raka, eliminišući ih programiranom ćelijskom smrću.