Roditelji obratite pažnju: Evo zašto je ignorisanje najgora kazna za djecu

08.07.2025. | 20:39

Ćutnja i ignorisanje često može biti najveća kazna za dijete i njegov odgoj.

Kako tvrde stručnjaci, ukoliko je svrha tišine kažnjavanje, distanciranje ili dokazivanje djetetu ili ako je to pokušaj neke vrste ispravljanja ponašanja onda to nije najbolji pristup.

Dječja psihologinja Barbara Grinberg ističe da je ćutnja, kada ste zbog nečega ljuti jedna od najgorih vrsta kazni jer time poručujete djetetu:

– Ne zanimaš me, nisi vrijedan čak ni toga da pričam s tobom ili da te gledam.

Ona ističe da na ovaj način učite dijete da kada naiđe na neki konflikt sa nekom osobom, jednostavno treba da je se riješi. Ipak kako tvrde stručnjaci, komunikacija, a ne tišina bolji je izbor kada ste ljuti na dijete.

– Kada kažnjavate djecu tišinom, pomalo procjenjujete da će razumjeti zašto to radite – tvrdi Grinberg. Ona pojašnjava da time što ne komunicirate jasno, vaše dijete je prepušteno tome da samo shvati vaše ponašanje.

Ukoliko u trenucima kada se djeca ne ponašaju lijepo reagujete ćutnjom, tada im nudite distancu, a to je u glavi djeteta bolna stvar s kojom treba da se suoči.

– Dajte djetetu dovoljno vremena da objasni stvari, jer je bitno razumjeti njegov motiv za nešto što je problematično – tvrdi Grinberg.

Otvorena razmjena informacija, ne samo da će vam pomoći da razumijete šta se dešava s vašim djetetom već će mu dati priliku da razmisli o svom ponašanju, piše Fortune.com.

Podjednako problematične kao i posljedice ignorisanja djeteta su lekcije koje če ono izvući iz vašeg ponašanja.

– To ih uči ne samo da izbjegavaju sukobe, već i da se plaše sukoba. Čini ih da se plaše da nekoga uznemire, možda ih uči i da manje komuniciraju – kazala je Grinberg.

Kako djeca obrasce koje nauče u djetinjstvu primjenjuju i kada odrastu, mališani koji su kažnjavani šutnjom i ignorisanjem mogu da imaju uvjerenje da je odgovor na nešto ne pružiti nikakav odgovor.

Stručnjaci tvrde da je bolji pristup da otvoreno kažete šta vas je naljutilo ili rastužilo. Na taj način ćete djetetu pružiti zdrav primjer ponašanja, a nećete ga dovesti u situaciju da mora samo da nagađa zašto se loše osjećate, prenosi Klix.

Oznake: Djeca, Kazna, Roditelji