Redovno dobrovoljno davanje krvi donosi neobičnu korist za koju se nije znalo

16.04.2022. | 19:58

Nije pretjerivanje kada se kaže da dobrovoljno davanje krvi spasava živote, ali sada su istraživači otkrili čudnu korist za davaoce. Redovni odlasci u dispanzere smanjuju količinu određenih nerastvorljivih hemikalija koje se nalaze u našem krvotoku.

Naučnici još uvijek sa sigurnošću nisu potvrdili koliko su po naše zdravlje štetne široko korišćene perfluoroalkil i polifluoroalkil supstance (skraćeno PFAS), hemikalije koje se ne razgrađuju u prirodi, zbog čega su nazvane „vječitim”, a koje su dospjele i u naš krvotok.

straživači su testirali 285 vatrogasaca, koji su tokom godinu dana davali krv i plazmu. Pošto su vatrogasci zbog pjene za gašenje požara mnogo izloženiji PFAS-u, obično ih u krvi imaju znatno više od opšte populacije.

„Rezultati studije pokazuju da je redovno doniranje krvi i plazme dovelo do značajnog smanjenja nivoa PFAS-a u krvi, u poređenju sa kontrolnom grupom“, navodi hematolog Robin Gasiorovski, sa Univerziteta Mekuori u Australiji.

„Iako su obje intervencije efikasne u smanjenju nivoa PFAS-a, doniranje plazme je bilo efikasnije i dovodilo je do smanjenja od 30 odsto“, dodaje hematolog.

Ovo je prvi put da je pronađen način da se smanji količina PFAS hemikalija u krvi – a sve se svodi na humani čin koji koristi društvu, a ne na bilo kakvu vrstu liječenja ili komplikovane procedure koje treba da se sprovode u bolnicama.

Za vrijeme trajanja studije, 95 vatrogasaca je davalo krv svakih 12 nedjelja, 95 vatrogasaca je davalo plazmu svakih 6 nedjelja, a 95 vatrogasaca nije davalo krv ili plazmu. Nivoi PFAS-a u posljednjoj grupi ostao je nepromenjen.

Čini se da zbog toga što se PFAS vezuje za serumske proteine u krvi, smanjenje količine te komponente krvi može, tokom vremena, smanjiti nivoe PFAS-a. Međutim, biće potrebno sprovesti analize na mnogo većem uzorku, kako bi bili potvrđeni ovi nalazi.„I pored toga što ova studija nije ispitivala zdravstvene efekte ovih hemikalija ili kliničke prednosti njihovog smanjenja kod vatrogasaca, ova važna pitanja su vrijedna daljeg istraživanja kako bi se bolje razumjeli zdravstveni ishodi izlaganja i liječenja“, kaže naučnik za životnu sredinu Mark Tejlor sa Univerziteta Mekuori.

PFAS nikako nisu problem samo za vatrogasce. Mogu se naći u svemu, a potencijalno su povezani sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući gojaznost, dijabetes i određene vrste raka.

Ne samo da ove hemikalije prodiru u naša tijela, one takođe stižu do nekih od najudaljenijih mjesta na Zemlji. Kao što njihov nadimak sugeriše, ove supstance će postojati veoma dugo, tako da moramo da znamo više o tome sa čime imamo posla.

Ovi prvi rezultati su obećavajući, a sljedeći korak je da se sprovedu testovi na više različitih grupa kako bi se vidjelo da li postoje određene kategorije ljudi koje bi zbog povećanog rizika mogle da imaju najviše koristi od procesa davanja plazme i krvi.

„Vatrogasci često stavljaju zdravlje i bezbjednost drugih ispred sopstvenog, tako da je zadovoljstvo što se rezultati ovog istraživanja mogu koristiti za poboljšanje zdravlja vatrogasaca koji zbog svog posla imaju visoke nivoe PFAS u krvi“, smatra Mik Tisberi, pomoćnik glavnog oficira Vatrogasne službe australijske države Viktorija.

„Važno je, takođe, odati priznanje vatrogascima koji su dobrovoljno izdvojili svoje vrijeme da učestvuju u ovoj važnoj studiji. Nalazi neće biti od koristi samo vatrogasnoj zajednici, već i drugima koji rade u visokorizičnim sektorima koji su izloženi hemikalijama PFAS“, naglašava Tisberi.

„Vječne hemikalije“

Per- i polifluoralkil supstance (PFAS) su grupa sintetičkih hemikalija koje se proizvode i koriste u raznim industrijama širom svijeta, počevši od četrdesetih godina prošlog vijeka. Smatraju se najperzistentnijim hemikalijama koje postoje u životnoj sredini, budući da se nakon ulaska u životnu sredinu, gotovo uopšte ne degradiraju.

Ove hemikalije su pronađene u uzorcima krvi i majčinog mlijeka prikupljenim širom svijeta, a postoji sve više naučnih dokaza da izloženost ovim supstancama može dovesti do brojnih štetnih efekata na zdravlje ljudi.

Zahvaljujući svojstvu da „odbijaju“ vodu i masnoću, ove hemikalije našle su brojne primjene, koriste se u papirnoj ambalaži za hranu, kozmetici, tekstilu za namještaj i sportsku odjeću, premazima za tiganje koji ne lijepe masnoću, elektornici (pametni telefoni), a koriste se u pjenama za gašenje požara.