Pravilo pet sekundi: Da li smijemo da jedemo hranu koja je pala na pod

29.01.2024. | 22:05

U mnogim domaćinstvima, kao i u kuhinjama restorana povremeno ćemo čuti se ukućani ili zaposleni pridržavaju “pravila pet sekundi”. Drugim riječima, ako hrana padne na pod, imamo najviše pet sekundi da je spasemo i ona se tada smatra da je bezbjedna za konzumaciju. Da li ovo mišljenje zaista ima smisla ili je ipak ustaljeni mit u kog mnogi od nas vjeruju?

Dogodi se da ispustimo keks ili parče hljeba na pod. Podignemo ispuštenu hranu, malo “dunemo” u nju kako bismo očistili prašinu i nastavimo da jedemo. Ovo nepisano pravilo koje podrazumijeva da možemo da konzumiramo neka jela koja su bila na podu najviše pet sekundi često svi promenjujemo, ali da li su takvi zalogaju zaista zaštićeni od bakterija?

Bakterije se prenose brže nego što mislimo

Da li će hrana da se kontaminira zavisi od toga što je od hrane palo na pod i na kakvu površinu. Stručnjaci ističu da je potrebno nekad manje od sekund da bakterija “uradi svoje” i da ne bi trebalo da preuzmemo takav rizik. Vlažne sredine, posebno one u kuhinjama, veoma su pogodne za brži razvoj i prenos mnogih bakterija, jer kako je poznato upravo vlaga olakšava njihovo kretanje sa površine na hranu.

“Ukoliko vam je nešto od hrane ispalo na pod, bar ga operite. Bakterije su svuda, a 10 vrsta, uključujući ešerihiju, izazivaju bolesti koje se prenose hranom, kao što su groznica, dijareja i simptomi slični gripu”, kaže Rut Frečman, dijetetičar.

Naučnici su jasni i ističu da ipak moramo da budemo oprezni kada imamo namjeru da jedemo hranu koja je pala na pod.

Sa poda na hranu – manje od pet sekundi

Pravilu pet sekundi posebnu pažnju su dali i stručnjaci sa Univerziteta Ilinois. Naime, uzorci sa čistih podova u labaratoriji, kafiteriji, spavaonicama pokazivali su mali broj mikroorganizama, govorili su rezultati. Treba imati na umu da je studija sprovedena samo na čistim, glatkim i grubim pločicama, ali ne na tepihu, vlažnim podovima.

“Mislim da su podovi bili sa manje mikroba jer su bili suvi i čisti. Većina patogena poput salmonele, listerije ili ešerihije koli ne mogu tek tako da preživi bez vlage”, prokomentarisala je naučnica Meredit Igl.

Dalje je ispitivanje teklo u smeru da su kolačići i gumene bombone, koje su korišćene u istraživanju, stavljene na pločice “prekrivene” izvesnim količinama ešerihije: “Vidjeli smo da prenos klica traje manje od pet sekundi”, kaže naučnica.

Zanimljivo je da je u okviru ovog ispitivanja, čak 70 odsto žena i 56 odsto muškaraca reklo da su upoznati sa pravilom pet sekundi.

Oznake: Hrana, Konzumacija