Pet znakova da ste pod stresom i da je vrijeme da potražite pomoć

01.03.2023. | 23:13

Neobjašnjiv umor, bezvoljnost, nesanica, samo su neki od znakova da ste pod stresom i da je možda vrijeme da potražite savjet ili pomoć. Tokom teškog perioda, skrivanje emocija nikada nije dobro rješenje.

Negativne posljedice se često mogu primjetiti analizom zdravlja tela, uma i odnosa s drugima. Zbog toga je važno prepoznati ih na vrijeme i donijeti odgovornu odluku.

U trenucima prekomjernog stresa, frustracije, depresije i sličnih problema, mnogi se osjećaju usamljeno. Često djeluje kao da problemima nema kraja i da ne postoji rješenje koje bi preokrenulo situaciju.

Kada negativne misli preovlađuju, dobro je odvojiti se od njih i tražiti savjet od drugih. Ipak, mnogi se ustručavaju, jer se danas uglavnom vrednuje, odnosno forsira samo nesalomivo samopouzdanje, stabilan uspon u karijeri i postizanje ciljeva, bez obzira na prepreke i izazove.

Zbog velikog društvenog pritiska, mnogi ljudi pate “u tišini”, sve dok simptomi ne postanu previše očigledni. Potiskivanje negativnih osećanja može imati ozbiljne posledice na fizičko i mentalno zdravlje, međuljudske odnose i generalni kvalitet života.

Traženje pomoći nije znak poraza, već neophodan postupak za rešavanje problema. Bilo je da partner, prijatelj ili stručnjak, deliti probleme s drugima, traženje podrške i saveta mogu imati samo pozitivan efekat i “ubrzati” proces rešavanja problema. Telo i um mogu slati sledeće znake, koji mogu biti konačni znakovi da je vreme za traženje i prihvatanje pomoći:

Preopterećenost ili veliki napor zbog svakodnevnih obaveza

Često postoji podsvjesno upozorenje ili intuitivni znak koji se pojavljuje prije očiglednijih ili fizičkih indikacija stresa. Mnogi ignorišu ovaj osjećaj iz mnogih razloga – ne vjeruju da je dovoljno ubjedljiv, smatraju da nemaju vremena da obraćaju pažnju na njega ili je samo u pitanju ponos. Ipak, kada obavljanje čak i svakodnevnih obaveza, koje su prešle u naviku, predstavlja izazov, možda je vrijeme za mentalnu i fizičku pauzu.

Nedostatak motivacije i bezvoljnost

Još jedan veliki pokazatelj da je možda vrijeme za aktivno traženje pomoći je osjećaj bezvoljnosti. Obaveze ne samo na poslu, već i u privatnom životu djeluju kao veliki izazov, čak i najmanje svakodnevne navike koje mnogi obavljaju po automatizmu. Neobjašnjiv umor može biti posljedica prevelikog stresa.

Nagle promjene u raspoloženju

Razdražljivost je još jedan znak da postoji emotivni disbalans. Konstantno biti napet, potišten, nervozan i sl. je još jedan pokazatelj premora i stresa. Gubiti kontrolu nad emocijama i reakcijama, čak i zbog malih nesporazuma, znači da je vrijeme za analiziranje mogućih uzroka problema i povjeravanje bliskoj osobi.

Pogoršanje odnosa s drugima

Može se povezati s prethodnom stavkom o naglim promjenama raspoloženja. Problemi u komunikaciji sa prijateljima, partnerom, porodicom ili kolegama mogu biti pokazatelj ličnih problema i frustracija. Umjesto povećanja napetosti u odnosima, pogotovo u onim koji nemaju ozbiljne probleme, bolje je otvoreno i iskreno podijeliti problem sa osobom od povjerenja. Priznati sebi i drugima da “nije do njih” nije svakome lako, pogotovo kod osoba koje vrednuju svoj ponos. Ipak, važno je ostaviti ego po strani i zrelo se ophoditi prema situaciji. Praviti dodatnu distancu može imati samo negativne posljedice.

Fizički znakovi

Nagli porast ili smanjenje tjelesne težine, glavobolje, nesanica, gubitak apetita ili snage su neki od fizičkih simptoma nestabilnog mentalnog zdravlja i emotivnog života. Nažalost, mnogi čekaju da problemi postanu vidljivi na tijelu da bi zatražili pomoć. Najbolje je što prije prepoznati znakove psihičkog stresa, prije nego što postane mnogo veći problem.

 

 

 

Oznake: Simptomi, Stres, Znakovi