Pedijatar uvjerava! Virus koji napada dlanove, tabane i usta djece nije razlog za brigu

12.07.2021. | 20:54

Iako su djeca uglavnom zdrava ljeti, velika je zabluda da su pošteđena infekcije u ovo doba godine. Astra, Rota, Brnu – virusi su koji trenutno cirkulišu u populaciji djece, i mlađe i starije.

Pedijatar primarijus dr Ljubica Luković kaže za TV Prva da je ljeto period kada su česte virusne infekcije i one su te koje su i praćene sa visokim temperaturama.

“To su temperature koje česti ne prolaze za dva dana, traju po 3,5,7 dana zavisi šta je u pitanju. Najčešče su virusi, ne samo gastrointestilani koji idu uz proliv, povraćanje, malaksalost, glavobolju, već i drugi virusi. Neki od njih idu sa ospama, kao što je recimo ‘hands foot and mouth’ na srpskom bolest šaka, dlanova i usta. Oni počnu sa visokim temperaturama, posle drugi, treći dan idu promene po dlanovima, tabanima, u ustima i deca znaju slabije da jedu i budu dehidrirana jer prosto imaju bol”, navodi pedijatar.

Iako je, kaže, najveći broj virusa bezazlen, važno je da dijete pogleda pedijatar jer može da bude komplikacija.

“Nekad te promjene na koži od kojih se prave vezikulice znaju da se inficiraju i koje se moraju liječiti nekim antibiotskim mastima. Isto tako, svaka temperatura je alarm za roditelja da se nešto dešava. Temperatura iznad 38 stepeni zahtijeva da djetu date ili paracetamol ili Ibuprofen ako je starije od tri mjeseca”, pojašnjava pedijatar.

Prema riječima dr Luković, jako je važno ne obarati temperaturu do 38 stepeni C.

“Dajte djetetu dovoljno tečnosti. Ako vidite da ne spada temperatura, pokvasite neki peškir i prislonite na dijete, isto tako skidate temperaturu. Može da pomogne i krompir, sojino brašno i sirće da stavite u čarape. Gledajte dijete kako je raspoloženo kad mu spadne temperatura i da li jede”, navodi on.

Ona dodaje da kada je jako visok CRP da ljekari često i kod virusa daju antibiotik usljed nemoći da prevaziđu situaciju za koju nisu sigurni, B92.