Ovi predmeti u kući mogu da izazovu respiratorne bolesti

20.04.2024. | 09:33

Možda redovno čistite, usisavate, koristite osvježivače i mirišljave svijeće, u nadi da će sve ovo da poboljša ne samo izgled i miris vašeg doma, već će i da pomogne vašem zdravlju. Međutim, naučnici su otkrili da neki od ovih svakodnevnih kućnih predmeta zapravo mogu imati suprotan efekat.

Nažalost, izgleda da čovjek nije sasvim zaštićen od bolesti ni u sopstvenoj kući. Osim što znamo da stvari kao što su prašina, prljavština, buđ sigurno loše za naše respiratorne organe, ispostavlja se da i neki “dobri” predmeti mogu da budu štetni za nas. Neki od njih su:

Mirisne svijeće

Iako lijepo mirišu i zaista pomažu u stvaranju ugodne atmosfere u domu, istraživanja su pokazala da mirisne sveće mogu prouzrokovati mnoštvo zdravstvenih problema.

Neke svijeće, posebno one napravljene od parafina, mogu oslobađati toksine i karcinogene. Prema naučnicima, supstance toluen i benzen, koje su u velikoj meri zastupljene u parafinskim i voštanim svijećama, su materije koje su najviše odgovorne za pojavu vrtoglavice, akutne glavobolje i drugih respiratornih simptoma poput kijanja, začepljenja nosa i slično.

Preporučljivo je da koristite prirodne mirišljave svijeće, napravljene od pčelinjeg voska i soje.

Ovlaživač vazduha

Ovlaživač vazduha može biti veliki spas, ali ako se nepravilno koristi, može da dovede do više problema, nego da bude od koristi.

Otkriveno je da ako koristite vodu iz slavine u ovlaživaču, možete dovesti respiratorne organe u opasnost, prema istraživanju Univerziteta Alberta. Studija je pokazala da, iako voda iz slavine brzo isparava nakon što je puštena u vazduh, minerali i soli iz nje ostaju duže. Ove čestice su toliko male da mogu ući u disajne puteve, a zatim duboko u respiratorni trakt, prenosi “D San (The Sun)”.

Tim je predlaže da se umjesto toga koristi flaširana ili destilovana voda, da bi se umanjilo širenje štetnih čestica.

Usisivač

Možda zvuči neobično, ali čak i usisavanje može da bude loše za vaše respiratorno zdravlje (iako je usisavanje prašine neophodno za naše zdravlje). Jedna studija iz Australije je pokazala da pojedini usisivači ispuštaju sitne čestice prašine i bakterije nazad u vazduh, a previše izlaganja ovim česticama može dovesti do infekcija i alergija.

Najbolje je da budete sigurni da usisivač koji koristite ima visokoefikasni filter za apsorpciju čestica, jer su ovi filteri dizajnirani da uklone više čestica nego što ih oslobađaju.

Zagorjeli tost

Toksičan vazduh kome smo izloženi kada se parče hljeba previše dugo drži u tosteru može da bude štetno kao da stojimo u blizini prometnog puta, pokazalo je jedno istraživanje Univerziteta Teksas u Ostinu.

Naučnici su otkrili da su tosteri koji su bili korišćeni u eksperimentu oslobađali opasne čestice u vazduh od samog trenutka kada su bili uključeni, dok su se mrvice na dnu tostera odavale ultra-fine čestice tokom zagrevanja, za koje je otkriveno da mogu oštetiti pluća.

Da biste umanjili potencijalne negativne posljedice od korišćenja ovog kućnog aparata, tostirajte samo dok hljeb ne poprimi za nijansu tamiju boju i redovno čistite mrvice iz tostera.

Posteljina

Posteljina na vašem krevetu, posebno na jastucima, može brzo da nakupi znoj, pljuvačku, komadiće mrtve kože i druge tjelesne tečnosti. Pored toga, posteljina koja dugo nije oprana je savršeno mesto za širenje bakterija, plesni i grinja.

Ove sićušne životinjice mogu dovesti do pogoršanja ekcema, pojave sezonskih alergija, iritacija kože i još mnogo toga. Takođe, prašina i grinje u krevetu mogu biti okidači za pojavu noćne astme. Zato bi trebalo da mijenjate posteljinu svake nedjelje.