
Osjećaj umora poslije jela može biti znak ozbiljnih zdravstvenih problema
19.04.2025. | 08:34Mnogi od nas osjećaju pad energije nakon jela, ali u nekim slučajevima to može biti pravi razlog za zabrinutost.
U medicini, ovaj fenomen je poznat kao postprandijalna somnolencija ili umor nakon obroka.
Može izazvati pospanost, nizak nivo energije, poteškoće u koncentraciji i nedostatak fokusa.
Iako to obično nije razlog za zabrinutost, nutricionista Fiona Hanter objasnila je da je ova pojava prilično česta, ali da u određenim slučajevima treba posjetiti lekara opšte prakse, piše BBC.
Nekoliko teorija
„Tačan uzrok nije u potpunosti poznat, ali postoji nekoliko teorija. Jedna od njih je da je to prirodni odgovor tijela na proces varenja. Nakon jela, tijelo preusmjerava protok krvi u digestivni sistem, a ovo privremeno pomjeranje krvi iz mozga može izazvati osjećaj umora i tromosti“, rekla je ona.
Drugo moguće objašnjenje je da smo evolucijski programirani da se osjećamo pospano nakon jela.
„U praistorijskim vremenima, čim su naši preci lovili i jeli hranu, nastupio bi period odmora i sna, tako da je ovaj fenomen mogao biti evolutivni ostatak toga“, dodala je nutricionista .
Ona je naglasila da je blagi umor posle obroka sasvim normalan, ali pretjerani umor može biti znak skrivenog zdravstvenog problema.
Dijabetes ili predijabetes – Ova stanja mogu uzrokovati fluktuaciju nivoa šećera u krvi nakon jela, što može dovesti do umora.
Intolerancija na hranu ili alergije – Može izazvati umor i druge simptome nakon konzumiranja određene hrane. Vođenje dnevnika hrane može pomoći u identifikaciji problematične hrane.
Anemija – Nedostatak gvožđa ili vitamina B12 može doprinijeti stalnom osjećaju iscrpljenosti.
Hormonski poremećaji, kao što je hipotiroidizam – mogu uticati na nivoe energije i metabolizam.
Ako se stalno osjećate iscrpljeno poslije obroka, konsultujte se sa svojim ljekarom opšte prakse ili registrovanim dijetetičarom. Oni vam mogu pomoći da otkrijete moguće zdravstvene probleme i daju vam personalizovane savjete za optimizaciju ishrane i održavanje stabilnog nivoa energije, prenosi Slobodna Dalmacija.
Prema riječima nutricioniste, određeni hranljivi sastojci u hrani mogu povećati vjerovatnoću pospanosti. Ovo uključuje obroke bogate šećerom i rafinisanim ugljenim hidratima poput bijelog hleba, belog pirinča, tjestenina, kolača, kao i proteine bogate triptofanom – kao što su ćuretina, piletina, jaja, sir, riba, orasi i sjemenke.