
Od tuševa do klima uređaja: Gdje se sve može skriviti opasna bakterija?
04.05.2025. | 12:55Legionela, bakterija koja izaziva tešku upalu pluća poznatu kao Legionarska bolest, i dalje prolazi ne toliko zapaženo u Srbiji, iako je već odnela jedan život prošle godine.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, u 2023. godini je u Srbiji prijavljeno sedam slučajeva Legionarske bolesti – pet u Beogradu, dva u Južnobačkom okrugu. Jedna osoba je preminula.
U 2024. godini, do sada je zabeležen jedan slučaj, a pacijent je uspešno izlečen. Ipak, stručnjaci upozoravaju da je realni broj zaraženih verovatno veći, jer simptomi mogu ostati neprepoznati i pogrešno se tumačiti kao obična upala pluća ili grip.
Opasnost vreba iz tuševa, slavina, bazena i klima uređaja
Legionela se prenosi udisanjem aerosola – sitnih kapljica vode koje sadrže bakteriju. Može se naći u:
Tuševima i slavinama
Hidromasažnim kadama
Bazenskoj vodi
Klimatizaciji
Fontanama
Sistemima tople i hladne vode u zgradama
Bakterija prirodno živi u rekama, jezerima i zemljištu, ali postaje opasna u zatvorenim vodenim sistemima kada temperatura vode dostigne između 20 i 50°C.
Bakterija koja može da ubije
Malo ko zna da se u sasvim običnim mestima – tuševima, bazenima, pa čak i u rashladnim uređajima – može krije izuzetno opasna bakterija po imenu legionela, uzročnik bolesti koja može da izazove tešku upalu pluća, pa čak i smrt. Iako se kod nas o njoj retko govori, u svetu je dobro poznata kao ozbiljna pretnja po zdravlje, naročito kada je u pitanju boravak u hotelima, bolnicama i velikim objektima sa razgranatim cevovodima.
Ko je najugroženiji?
Najveći rizik od infekcije imaju:
Osobe starije od 50 godina
Pušači
Osobe sa hroničnim bolestima
Imunokompromitovani pacijenti
U Evropi godišnje se otkrije 10 do 15 slučajeva na milion stanovnika, a čak 75-80% obolelih su stariji od 50 godina. Muškarci čine 60-70% zaraženih.
Simptomi koje ne smete ignorisati
Bolest počinje simptomima sličnim gripu:
Visoka temperatura i groznica
Glavobolja
Suv kašlj
Dijareja ili povraćanje
Zbunjenost, pa i delirijum
Teško disanje i pneumonija u težim slučajevima
Većina pacijenata zahteva bolničko lečenje, a bez pravovremene terapije smrtnost može biti i do 15%.