Ni crno vino ni kafa: Ovo su iznenađujuće namirnice zbog kojih vaši zubi nisu više bijeli

04.11.2023. | 08:17

Da crno vino i kafa mogu obojiti zube, to znamo, ali šta je sa drugim vrstama hrane i pića? Da li su namirnice koje ostavljaju tragove isključivo vještački obojena, nezdrava hrana ili to možda mogu biti i one koje je preporučljivo jesti, kao što je određeno voće, začini ili čak sportski napici? Prema stručnjacima, odgovor je: da.

Sigurno je da bombone, lizalice, čokolada i kafa mogu da nam ostave tragove na zubima, jer to možemo da vidimo u roku od nekoliko minuta. Ipak, postoje namirnice koje možda neće ostaviti mrlje u tako kratkom vremenskom roku, ali mogu podjednako uticati na boju i zdravlje naših zuba. Neke sadrže velike količine šećera i lako je pretpostaviti da ne mogu biti dobre za zube, ali druge se klasifikuju kao veoma zdrave i ne bismo rekli da mogu imati i negativnu stranu, kao što je ostavljanje pigmenta na našim zubima:

Bobičasto voće

Brusnice, ribizle, grožđe i drugo bobičasto voće se smatra za neke od najzdravijih namirnica koje možemo konzumirati. Pune su vlakana, vitamina i antioksidanata i ljekari uvijek preporučuju da mogu postati dio svakodnevne ishrane.

Ipak, postoji mala “cijena” koju moramo platiti kada ih jedemo, a to su fleke koje mogu ostaviti na našim zubima. Intenzivni pigmenti koji se nalaze u ovom voću mogu obojiti naše zube u plave, crvene ili ljubičaste nijanse. Srećom, to ne znači da ih moramo potpuno izbaciti iz ishrane, već je dovoljno da pijemo vodu tokom jela i da posle toga operemo zube.

Bijelo vino

Kada pijemo crno vino, lako možemo vidjeti da su nam jezik, usne i zubi obojeni u blago ljubičastu ili plavu nijansu. Ipak, čak i bijelo vino i drugi alkoholni napici mogu uticati na boju zuba, jer kiselina koja se nalazi u njima može postepeno da izgrize i ošteti zubnu gleđ, od čega zubi mogu dobiti žutu boju.

Kari i kurkuma

Začini kao što su kari i kurkuma su poznati po svojoj intenzivnoj, žuto-narandžastoj boji. Pošto znamo da vrlo lako mogu da ostave fleke na tanjiru, radnoj površini na kuhinji i na našoj koži, isto važi i za naše zube. Zbog toga je preporučljivo da ove začine ne konzumiramo svakodnevno, da pijemo vodu poslije svakih nekoliko zalogaja i operemo zube kada završimo sa obrokom.

Bezbojni gazirani sokovi

Možemo pretpostaviti da gazirani sokovi vještačkih boja, koji sadrže veliki nivo šećera, lako mogu da oboje naše zube, dok gazirana pića bez boje neće ostaviti trag. Međutim, stručnjaci za portal “Best lajf” objašnjavaju da ovo uopšte nije istina, već i da bezbojna gazirana pića mogu biti problem. Visok nivo šećera može oštetiti gleđ i boju zuba, tako da, ako volimo gazirano, je najbolje da se opredijelimo za mineralnu vodu koja nema dodatne ukuse.

Sportska pića

Tokom treninga, sportska pića su mnogima pravi spas: pružaju hidrataciju i dodatnu energiju, što je uvijek poželjno kada treniramo. Međutim, postoji jedna loša strana ovih napitaka, a to su vještačke boje i šećeri koji se nalaze u njima. Isto kao i sa prethodnim primjerima, visok nivo šećera i hemikalije (koje ovom piću daju upadljive boje) zapravo predstavljaju veoma lošu kombinaciju za boju i zdravlje naših zuba.

Hrana od paradajza

Bilo da je to bolonjeze sos, kečap, supe ili bilo koja hrana u čijoj je osnovi paradajz, sigurno je da će ostaviti trag na našim zubima. Paradajz je pun kiselina koje prvo oslabe zaštitni sloj na zubima, pa zatim dopuštaju crvenom pigmentu paradajza da ostane na površini zuba. Slično kao kada pokušavamo da operemo bilo koje posuđe, pogotovo plastično, u kome se nalazio sos od paradajza: skoro je nemoguće otkloniti crvene/narandžaste tragove.

Oznake: Hrana, Namirnice