Kako da samostalno očistite klimu i izbjegnete neplanirane troškove

14.04.2024. | 09:33

Klima uređaji su u u proljećnim i ljetnjim mjesecima naši saveznici u borbi sa visokim temperaturama, ali ono o čemu treba voditi računa jeste higijena. Ukoliko se ne čisti, klima može postati izvor ne samo neprijatnih mirisa, već i bakterija i gljivica. Ukoliko želite da uštedite novac i očistite klimu sami, ovi savjeti vam mogu biti od pomoći.

Dolazak proljeća obično podrazumijeva i generalno čišćenje stana i svih uređaja koji se u njemu nalaze. “Na tapetu” se najčešće, pored frižidera i zamrzivača, nalaze i klima uređaji, bez kojih je u toplijem dijelu godine praktično nemoguće funkcionisati.

Majstori uslugu čišćenja klime skupo naplaćuju, ali je dobra vijest da to možete učiniti i samostalno. Ukoliko ne znate kako, donosimo vam par savjeta uz kojih će vam ovaj izazov postati rutinski posao.

Korak broj 1

Za početak, potrebno je klima uređaj isključiti iz struje. Kada ste sigurni da je ona isključena, pređite vlažnom krpom preko svih plastičnih površina. Ukoliko postoje naslage masnoća (one se najčešće skupljaju u kuhinji), možete koristiti i blaga sredstva za odmašćivanje.

Nakon što ste klimu prebrisali spolja i potpuno osušili sve površine, možete preći na unutrašnji dio uređaja. Skinite zaštitni poklopac koji se na njoj nalazi, ali vodite računa da uradite nježno, kako se “žabice” kojima je poklopac pričvršćen ne bi polomile.

Korak broj 2

Ispod tog poklopca nalaze se filteri – upravo su oni glavni sakupljači prašine, bakterija i gljivica koje, kada dospeju u vazduh, imaju izuzetno štetan negativan na naše zdravlje. Kod mnogih ljudi nečistoće ovog tipa izazivaju ozbiljne alergijske reakcije.

U idealnom slučaju, filtere možete isprskati posebnim sredstvima za čišćenje (koje možete kupiti u većim marketima), ali ukoliko ih nemate pri ruci, i obično sredstvo za dezinfekciju će odraditi posao. Nakon što ga isperete, ostavite filter da se dobro osuši.

Korak broj 3

Kada se uvjerite da je filter potpuno suv, možete ga vratiti u klima uređaj. Vodite računa o tome da ga, prilikom vraćanja, postavite isto onako kako je stajao na samom početku, prije nego što ste ga izvadili. Imajte na umu da kada budete vraćali filter, prebrišete i kukice na koji se on kači, odnosno plastične elemente na koje se fiksira.

Ukoliko volite da vam dom uvijek miriše, u prodavnici možete kupiti i posebne mirišljave uloške koji se montiraju na filter, a potom prekrivaju plastičnim kućištem. Oni koji i ovdje žele da improvizuju mogu na tupfer naneti par kapi omiljenog aromatičnog ulja i postaviti ga u proreze između filtera.

Kada budete sigurni da ste sve dobro postavili, na red dolazi vraćanje poklopca. Kao i kod skidanja, važno je da to uradite polako i bez naglih pokreta, kako držači ne bi pukli. Nakon što sve završite, klimu je potrebno samo ponovno uključiti u struju, i to je to – spremna je za novu sezonu!