Hladni kao kamen: Zašto muškarci rjeđe pokazuju osjećanja?

02.04.2024. | 14:51

Iako su žene otvorenije u pokazivanju svojih emocija od muškaraca, postoje muškarci koji su veoma emotivni i lako mogu da kažu šta osjećaju. Ipak, istraživači pokušavaju da otkriju zašto se muškarci ne izražavaju kao žene.

– Osjećam se kao da ga nije briga – fraza je koju žene često izgovaraju kada ne mogu da dobiju povratnu informaciju o osjećanjima svog partnera. Ali da li je to zaista tačno? Dok statistika pokazuje da su žene podložnije depresiji i anksioznosti, i muškarci mogu imati problema sa mentalnim zdravljem.

Tako će preko 30% muškaraca doživjeti depresiju u nekom trenutku svog života, a otprilike 9% svakodnevno doživljava depresiju ili anksioznost. Uprkos društvenim očekivanjima od muškaraca da sakriju svoje emocije, ključno je prepoznati važnost rješavanja problema mentalnog zdravlja i kod muškaraca. Еvo nekoliko razloga zašto muškarci kriju svoja osjećanja.

Društveni pritisak

Čini se da uobičajena fraza ,,budi muškarac” igra značajnu ulogu u skrivanju emocija kod muškaraca. Ovaj termin Kembridž rječnik engleskog jezika definiše kao „da se hrabrije nosi sa nečim“, a to je samo jedan društveni pritisak koji iskrivljuje percepciju muškosti.

Prema istraživanju koje je sprovela dobrotvorna organizacija za zdravlje muškaraca Movember, skoro jedna trećina muškaraca osjeća pritisak da izgleda muževno, dok mlađi muškarci od 18 do 34 godine to doživljavaju u još većoj mjeri (47%).

Pored toga, muškarci često pokazuju manje vidljive znake zabrinutosti za mentalno zdravlje i manje je verovatno da će o njima otvoreno razgovarati. Prema američkom Nacionalnom institutu za mentalno zdravlje, kada su žene depresivne, često pokazuju tugu ili izražavaju svoja osjećanja, dok muškarci imaju tendenciju da pokazuju znakove bijesa, razdražljivosti ili agresije. Muškarci zapravo štete sebi time što ne izražavaju svoja osjećanja.

Ne znaju kako da izraze osjećanja

Muškarcima niko nije objasnio kako da se izraze. Društvena očekivanja i uslovljenost djetinjstva često uče muškarce da budu grubi i neemotivni, čineći ih nesigurnim u izražavanju svojih osjećanja.

Dok žene mogu otvoreno da izraze svoje emocije, muškarci imaju tendenciju da sakriju svoj bol i izgledaju stoički. Zbog ovog društvenog pritiska, muškarcima može biti teško da pokažu svoju ranjivu stranu jer se to smatra tabuom. Kao rezultat toga, emocionalno blagostanje muškaraca može patiti. Promovisanje otvorenih razgovora o mentalnom zdravlju i razbijanje stereotipa može pomoći muškarcima da se osjećaju prijatno i osnaženo da izraze svoje emocije, piše Bright Side.

To ima veze sa mozgom

Muškarci, s druge strane, imaju tendenciju da odvoje svoje emocije od svojih misli, što ih čini neodlučnim da razgovaraju o emotivnim temama. Iako ovo može dovesti do poteškoća u komunikaciji o osjetljivim temama, važno je prepoznati i razumjeti ove rodno zasnovane razlike.

Muškarci i žene su na neki način isti, a ipak različiti. Čak i način na koji se nose sa stresom može varirati u zavisnosti od društvenih očekivanja, fiziologije i psihologije.