Da li biste ostavili dijete da spava u hladnoj sobi? Možda hoćete nakon ovog teksta

16.12.2023. | 19:16

Skandinavci su poznati po tome što djecu ostavljaju da spavaju napolju, čak i kada je temperatura vazduha u minusu.

Ova praksa je kod njih počela 1940-ih, kada je smrtnost novorođenčadi bila visoka, a kvalitet vazduha u kućama nizak. Vjerovali su da će sunce i svjež vazduh pomoći djetetu da izgradi dobar imunitet.

Pokazalo se da je to uvjerenje tačno. Smrtnost djece se smanjila tokom narednih decenija, a Skandinavci su uveli naviku da spavaju napolju. Bebe u kolicima često dremaju na svježem vazduhu dok roditelji piju kafu u zatvorenom prostoru, vidjeli ste ove prizore bar na društvenim mrežama jer se s vremena na vrijeme neko od turista tome iznenadi.

Svako ko je odrastao na selu zna da se zimi griju samo kuhinja i dnevni boravak, dok je ostatak kuće u sibirskim uslovima. Spavaće sobe su se smrzavale, a jedino što je toplo bio je krevet.

Toplota nije idealna za kvalitetan san. Ljeti rashlađujemo sobe kako bismo se osjećali hladnije kada odemo na spavanje, jer suv i topao vazduh često znači da ćete spavati nemirno i okretati se po krevetu dok ne budete iscrpljeni.

Pa zašto zimi zagrijvamo te iste prostorije na visoke temperature?

Mnogi stručnjaci savetuju obavezno provjetravanje, odnosno provjetravanje prostora prije odlaska na odmor. Cilj je da se prostorija zaista ohladi za bolji san.

Provjetravanje zaista ima mnogo pozitivnih efekata, a dva su posebno važna:

Bolji imuni sistem

Često boravimo u prostorima bez svježeg vazduha, pa čestice kruže prostorom i tako lakše šire bakterije i viruse, a povećavaju i količinu CO2 u vazduhu. Čak i samo otvaranje prozora sobe pomaže djetetu da stvori neophodna antitijela za borbu protiv infekcija. Brojna istraživanja su pokazala da djeca koja spavaju na svježem vazduhu rjeđe oboljevaju, posebno djeca iz vrtića.

Bolji san

Vazduh bogat kiseonikom izuzetno je povoljan za dobar san. Ali hladnoća je ta koja dodatno poboljšava kvalitet sna. Naime, kako se dan bliži kraju, tako se povećava i temperatura našeg tela, što signalizira da je vreme za usporavanje i odmor. U hladnijem prostoru stimulišemo prirodni nagon tela da spava jer hladnoća stimuliše proizvodnju melatonina, dok topla prostorija može da blokira taj signal, pa će nam biti potrebno duže da zaspimo.

Ako vaša djeca ili vi imate problema sa spavanjem, isprobajte tehniku provjetravanja sobe neposredno prije spavanja. Dok spremate djecu za spavanje, ostavite prozore u sobi širom otvorene, a u krevet im stavite termofor. Djeca će se brzo uvući u topao krevetac, dok će vazduh oko njih biti svjež i pogodan za spavanje, a sve će to pozitivno uticati na imunitet.

Nakon što uspavate djecu na ovaj način, uradite to i sebi. Probajte, posebno ako imate problema sa nesanicom i čestim prehladama, piše Zadovoljna.hr.