Crne ili zelene masline? Kad čujete za glavne prednosti poželjećete živjeti na mediteranski način

22.11.2021. | 13:55

Bilo da se radi o ulju ili cijelim plodovima, masline imaju reputaciju kao odlični pomoćnici srca, ali prednosti prevazilaze samo kardiovaskularno jačanje.

Kada čujete za glavne pogodnosti, poželjećete da počnete da živite na mediteranski način.

One su vrhunska užina za srce

Masline su pune mononezasićenih masnih kiselina, vrste masti povezane sa snižavanjem “lošeg” holesterola uz održavanje “dobrog holesterola”. Moćna antioksidativna svojstva polifenola masline takođe mogu zaštititi od oksidativnog i hroničnog stresa, što ključni inicirajući faktor srčanih bolesti.

Osim toga, dugoročni dokazi sugerišu da ljudi koji svakodnevno konzumiraju ekstra djevičansko maslinovo ulje imaju manji rizik od srčanog udara, visokog krvnog pritiska i kardiovaskularne smrtnosti od onih koji to ne čine.

Mogu poboljšati cirkulaciju

Jedinjenja na bazi biljaka u maslinama mogu povećati proizvodnju azotnog oksida, poboljšavajući vaskularnu funkciju promovišući protok krvi u vaša tkiva. To je korisno i za kratkoročno i za dugoročno zdravlje, jer bolja cirkulacija poboljšava sve, od sprinta u teretani do ukupnog rizika od hroničnih bolesti.

Imaju antiinflamatorne prednosti.

Polifenoli koji se nalaze u maslinama mogu pomoći u smanjenju hronične upale zaustavljanjem oštećenja tkiva organa prije nego što počne. Uz to, masline su najpoznatije po svojoj primarnoj ulozi u mediteranskoj ishrani, koja je puna povrća, voća i 100% cijelih žitarica koje poboljšavaju zdravlje.

One mogu biti korisne za vaše kosti

Polifenoli takođe mogu poboljšati mineralnu gustinu kostiju smanjenjem degeneracije. Osim toga, mediteranska ishrana je povezana sa manjim rizikom od preloma kod starijih odraslih osoba.

Mogu poboljšati zdravlje mozga

Pošto masline pomažu u smanjenju oksidativnog stresa izazvanog upalom, one takođe štite tkiva vitalnih organa (tj. vaš mozak!) od štetnih i potencijalno nepovratnih oštećenja. Još jedna prednost: masline sadrže vitamin E, antioksidans povezan sa poboljšanom spoznajom i smanjenim rizikom od kognitivnog pada.

One mogu poboljšati šećer u krvi

Ekstra djevičansko maslinovo ulje posebno bi moglo da snizi šećer u krvi već dva sata nakon obroka pomažući djelovanje insulina. Oleinske kiseline (vrsta masti koja je zdravija za srce) i polifenoli u maslinama takođe mogu pomoći. Istraživanja pokazuju da ishrana bogata mononezasićenim mastima i antioksidansima može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2.

Maslina mijenja boju dok sazrijeva, a kakvu ćemo jesti zavisi samo od toga kada je ubrana. Zelena maslina je zapravo manje zrela maslina, crna je zrela, odnosno prezrela, dok su crvenkaste masline ubrane tačno u trenutku zrenja. Ako tada nije ubrana, maslina mijenja boju prema zagasitim ljubičastim tonovima da bi na kraju postala crna maslina.

Zelena maslina je sočnija i malo slađa, s mesom koje se čini svježijim od crnih. Crne su masline zrelije, odnosno mekše, a ukus im je gorkast i intenzivniji od zelenih. Međutim, kad se od njih pravi ulje, crne masline daju ljepšu zlatnu boju i ukus s manje gorčine.

Iako djeluje kao da im je najveća razlika u ukusu, zelene su ipak malo bolje, jer dozrevanjem crna maslina gubi manji deo antioksidansa. Odnosno, ako se ubere ranije, a zelene masline se obično beru u septembru kada još nisu skroz zrele, tada imaju više polifenola, dok crne, zrele masline, u sebi imaju više ulja.

Oznake: Masline, Zdravlje