Budite se s glavoboljom? Evo šest mogućih uzroka

11.11.2023. | 10:46

Ako legnemo s glavoboljom, velika je vjerovatnoća da će do jutra popustiti. Međutim, nisu svi te sreće. Prema istraživanjima, jedna od trinaest osoba budi se s glavoboljom, a postoji nekoliko razloga zbog kojih se to događa.

Apneja u snu

Prema neurolozima, hronične jutarnje glavobolje obično su ili migrene ili tenzijske glavobolje. Migrena je pulsirajuća bol na jednoj strani glave, a uz nju se javljaju i osjetljivost na svjetlost ili mučnina.

Tenzijske glavobolje obično se očitavaju kao snažan pritisak oko glave. Vjerovatnije je da ćete ih iskusiti ako patite od tjeskobe ili depresije.

“Bez obzira na vrstu glavobolje, ona može biti posljedica apneje u snu. Ako se vaš partner žali da dahćete, šmrčete ili se gušite i glasno hrčete, velike su šanse da imate to stanje”, rekla je dr Nasimi Shadbehr za “Self”.

Ostali simptomi apneje uključuju osjećaj intenzivnog umora, poteškoće s koncentracijom i promjene raspoloženja.

Škripanje zubima noću

Još jedna noćna navika koja bi mogla biti krivac za jutarnje glavobolje jest škripanje zubima u snu ili bruksizam. Mnogi od nas nisu ni svjesni da to rade. Ta navika može stvoriti veliku napetost u čeljusti, što zauzvrat može uzrokovati jaku jutarnju glavobolju.

Loš san

Loš kvalitet sna može uzrokovati glavobolje, dok ih poboljšana može ublažiti. Ako patite od nesanice i loše spavate, obratite pažnju na stres, tjeskobu, depresiju i konzumaciju kofeina, alkohola i nikotina te provjerite kakav je okolina u kojoj spavate.

Stručnjaci savjetuju da idemo na spavanje i budimo se otprilike u isto vrijeme svaki dan, te da se opustimo uz knjigu ili u toploj kupki prije spavanja umjesto da gledamo televiziju. Takođe mogu pomoći redovno vježbanje i zamračena soba.

Tablete protiv bolova

Prečesto ili predugo uzimanje lijekova protiv bolova može izazvati glavobolje.

Hrana i piće

Alergije i osjetljivost na hranu mogu izazvati migrene, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu “Journal of Headache and Pain”.

Studija iz 2020. objavljena u časopisu “Nutrients” otkrila je da su prerađena hrana, crno vino i zreli sirevi uobičajeni krivci. Uzrok jutarnje glavobolje može biti i kafa. Kofein u poslijepodnevnim satima treba izbjegavati.

Tjeskoba ili depresija

Ako patite od tjeskobe ili depresije, možete biti skloniji glavoboljama. Važno je potražiti pomoć ljekara opšte prakse ako mislite da biste mogli biti depresivni. Doktor može pomoći i ako tjeskoba utiče na svakodnevni život ili vam uzrokuje probleme.

Organizacija “Cancer Research UK” preporučuje obratiti se ljekaru ako imate glavobolje praćene mučninom, ako vas glavobolja budi tokom noći, ako osjećate probleme s vidom ili ako se glavobolja pogoršava tokom nekoliko sedmica ili mjeseci.

Oznake: Buđenje, Glavobolja