Mlada umjetnica od elektronskog otpada stvara mozaike FOTO

15.12.2021. | 23:24

Danica Maksimović (29), umjetnica iz Gračanice, od svoje 15. godine živi u Nišu, gdje je završila Srednju umjetničku školu i Fakultet umjetnosti.

Ova umjetnica od elektronskog otpada pravi umjetnička djela. Želja za stvaranjem je kod nje bila prisutna odmalena.

“Ljubav prema umjetnosti prati me otkad znam za sebe, bila sam kreativna još u osnovnoj školi, provodila sam dane i sate u školskom ateljeu i tada sam i prvi put probala slikarske tehnike. Bilo mi je uvijek zanimljivo da nešto pravim i kreiram, nekako sam znala da je to moj životni poziv”, počela je razgovor sa nama ova talentovana umjetnica.

Danica, sem za slikarstvo, ima interesovanja u sferi ekologije i reciklaže, sve zarad zaštite naše planete.

“Iz ovih interesovanja i male količine elekstronskog otpada koji sam imala kod kuće rodila se ideja da započnem seriju ovakvih mozaika”, objasnila je.

Tesere je zamijenila elektronskim otpadom, a njen prvi mozaik je bio portret Nikole Tesle:

“Moj prvi projekat, tačnije ideja, bio je eko-portret – portret Nikole Tesle. Inspiraciju sam pronašla u ličnosti ovog velikog naučnika, u tome što je promijenio tok istorije i ostavio neizbrisiv trag u čovječanstvu. Na prvom radu sam zapravo usavršila moju novu tehniku, počela sam da prikupljam otpad od prijatelja, poznanika i ideja je nastavila svoj tok. Nazvala sam ovaj projekat moderan mozaik, zato što je tesere u klasičnom mozaiku zamijenio elektronski otpad u različitim oblicima, dok je malter zamijenila epoksidna smola – materijal koji je nešto novo na tržištu”, objasnila je Danica.

Pored Nikole Tesle, i grad Niš je bio inspiracija za njene ruke.

“Dugo sam planirala rad na temu grada Niša. Gajim posebne emocije prema ovom gradu i od uvijek sam željela da ga zabilježim kroz svoje djelo. Ideja se rodila kroz saradnju sa softverskom kompanijom ” ingsoftware” iz Niša koja se zainteresovala za moj rad. Vidjevši Teslu na mom umjetničkom profilu na instagramu (dada.art92). Niš je bio glavni motiv, simboli grada i omaž gradu kao starom centru elektronike sa bogatom istorijom. Na ovom mozaiku čije su dimenzije 120 x 80 cm, od oko 20. kilograma elektronskog otpada našli su se Vila Naisa, car Konstantin Veliki, Tvrđava, Stevan Sinđelić, spomenik Čegar, Ćele-kula, Trg Kralja Milana, Spomen-park Bubanj, a prate ih zanimljivi detalji koji nose poruke i opisuju navedene spomenike i ličnosti”, rekla je Danica.

Takođe, objasnila je da, iako nije jednostavno raditi sa ovakvim materijalima, ipak jeste zanimljivo.

“Izazov je raditi ovako nešto, pronaći materijal, boje, specifične forme, grafičke kartice, ram memorije, procesore, čipove, napajanja, ventilatore, tastature, kablove, slušalice i mnoge druge komponente koje bi završile na nekoj deponiji i sve to uklopiti u jednu cjelinu koja ima svoju priču za mene je zaista uživanje, zanimljivo je, izgleda kao neko istraživanje a čak bude i zabavno. Sam proces rada je složen i fizički je veoma naporan, od ideje i odabira skice do prikupljanja otpada i izlivanja u epoksidnoj smoli potrebna je dobra organizacija i posvećenost”, pojasnila je za Superženu.

Za nastanak ovako kompleksnih djela potrebno je vrijeme. Danica je objasnila da su mjeseci posvećenog rada u pitanju.

“Na prvom radu sam radila skoro godinu dana jer sam se još uvijek upoznavala sa tehnikom dok mi je za grad Niš bilo potrebno oko četiri mjeseca. Sve zavisi od teme i dimenzija rada a i od vremena koje mi je potrebno da pronađem elektronski otpad. Izlivanje u smoli je takođe komplikovan proces, potrebna je vještina i iskustvo.”

Smatra da “umjetnost treba da liječi, a ne da truje i zagađuje”:

“Mislim da moj rad može da utiče na svijest ljudi o recikliranju i odnosu prema otpadu koji svakodnevno bacamo na sve strane. I obzirom na veliki broj pozitivnih reakcija i komentara rekla bih da tu već ima učinka, mislim da na ovu temu umjetnost djeluje ljekovito.

Uvijek sam razmišljala o tome da umjetnost treba da liječi a ne da truje i zagađuje, ovo je samo potvrda da sam bila u pravu i da je to dobar put. To je razmišljanje kojim se vodim. Planiram da u narednom periodu prikupim još materijala i nastavim seriju mozaika a prevashodno bih željela da kroz njih podnignem svijest o očuvanju životne sredine kod ljudi”, kazala je.