Dok mi spavamo oni aktivno love: Kako životinje vide u mraku?

10.08.2021. | 10:06

Dok smo mi gotovo bespomoćni i skoro slijepi u mraku, životinje su baš tad najaktivnije i uspješno love plijen. Kako je to moguće?

Dok mi spavamo, milion životinja se oslanja na svoj vizuelni sistem kako bi preživio, a isto važi i za životinje koje nastanjuju vječiti mrak dubokih mora. Zapravo, većina životinja na svijetu je uglavnom aktivna noću, na slabom svjetlu. Kako je to moguće, pogotovo kod insekata, koji imaju male oči i mozak manji od zrna pirinča? Koje optičke i neuronske strategije su razvili kako bi mogli da vide tako dobro pri slabom svjetlu?

Kako bi pronašli odgovore na ova pitanja, naučnici su analizirali noćne insekte. Uprkos njihovom malom vizuelnom sistemu, noćni insekti vide nevjerovatno dobro na slabom svjetlu, a istraživanja su otkrila da ovi insekti mogu uspješno da izbjegu prepreke tokom ljeta, razliku boje, da se orijentišu pomoću Mjeseca i da se kreću koristeći sazvežđa zvijezda na nebu, piše Phys.

Njihove sposobnosti tokom noći se graniče sa nemogućim. Na primjer, noćna centralnoamerička znojna pčela (Megalopta genalis) apsorbuje samo pet fotona (svetlosnih čestica) svojim očima kad je nivo svjetlosti na najnižem nivou – iščezavajući mali vizuelni signal. Uprkos tome, u toku noći može da se kreće kroz gustu i zamršenu prašumu i da se bezbjedno vrati u gnijezdo.

Kako je ovo moguće? Uzmimo na primjer noćne vještice. Ovi prelijepi insekti su brzi moljci koji konstantno traže cvijeće puno nektara.

Vrsta noćne evropske vještice, Deilephila elpenor je prelijepo stvorenje maskirano u pink i zelene nijanse i skuplja nektar u gluvo doba noći. Prije nekoliko godina je otkriveno da ovaj moljac može da razlikuje boje tokom noći, zapravo je prva noćna životinja za koju se saznalo da to može, piše Nacionalna geografija Srbija.