Zbog glasanja: Univerziteti plaćaju studente da promijene prebivalište

09.03.2024. | 16:26

Više univerziteta u njemačkoj pokrajini Tiringiji nudi novac studentima da promijene prebivalište, da bi u mjestu gdje studiraju mogli da učestvuju na predstojećim pokrajinskim izborima, pošto u tom dijelu zemlje jača Alternativa za Njemačku (AfD).

“Preregistrujte se, obezbijedite bonus, uključite se, glasajte, ojačajte demokratiju”, slogan je inicijative “92 dana”, koja je pokrenuta pod nadzorom Ministarstva nauke na čelu sa Socijaldemokratskom partijom Njemačke (SPD), čiji je lider kancelar Olaf Šolc.

Mediji u Nemačkoj pišu o kampanji “92 dana” koju je pokrenuo univerzitet Bauhaus u Vajmaru i kojoj su se pridružili drugi univerziteti i viskoškoleske institucije u Tiringiji.

Prema pisanju njemačkih medija, univerziteti nude studentima za prebacivanje prebivališta u Tiringiju od 100 do 300 evra, a sve pod motom “jačanja demokratije”, navodi Dojče vele.

“Ne radi se samo o promjeni prijave boravka, već i o važnosti visoke izlaznosti birača uopšte”, rekao je jedan od inicijatora kampanje “92 dana”, profesor vizuelnih komunikacija na Univerzitetu Bauhaus u Vajmaru Burkhart fon Ševen.

On u izjavi za “Bild” dodao da se mnogi studenti nikada ne registruju u gradu ili opštini gdje studiraju i da su u kampanji “92 dana” prepoznali ovaj “neiskorišćeni glasački potencijal i želeli da se njemu posebno obratimo”.

Nedjeljnik “Špigel” je postavio pitanje “da li univerziteti ovom kampanjom zaista podržavaju demokratiju – ili se nedopustivo miješaju u njeno najveće dobro, izbore?”, ukazujući da Univerzitet u Imenauu nudi svojim studentima koji nisu iz tog mjesta 50 evra po semestru, a Univerzitet u Vajmaru čak nudi 300 evra kao jednokratnu uplatu za prijavu boravka, prenose Vesti onlajn.

Prema veb stranici “92 dana”, ukazuje se da bi promjenom prijave što većeg broja studenata “trebalo podržati demokratiju u Tiringiji i zaštititi slobodarski osnovni poredak”, prenosi “Špigel”.

Fon Ševen tvrdi da ova kampanja nije “izričito partijsko-politički usmjerena” i da je “neodrživa” teza da je ona usmjerena protiv AfD-a.

On, takođe, smatra da se ne radi o kršenju zakona, niti o zabranjenom miješanju u izbore.

Slobodni i tajni izbori studenata ostaju zagarantovani, promjenom prebivališta oni dobijaju samo priliku da svojom voljom učestvuju na izborima u Tiringiji, naveo je autor inicijative.

Građani Tiringije ove godine glasaju tri puta na važnim izborima: na lokalnim izborima 26. maja, na evropskim izborima 9. juna i na pokrajinskim izborima 1. septembra.

Po posljednjim anektama, desničarska AfD je tamo najjača politička snaga i može da računa na oko 30 odsto glasova, prenosi Dojče vele