FOTO: AFR
Tramp o sporazumu sa Iranom: Ne žurim, Netanijahu će raditi ono što tražim
20.05.2026. | 17:23Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da ne žuri sa postizanjem sporazuma sa Iranom i poručio da će izraelski premijer Benjamin Netanijahu “uraditi sve što od njega bude tražio” kada je riječ o eventualnim vojnim potezima prema Iranu.
Odgovarajući na pitanja novinara, Tramp je rekao da ima dobar odnos sa Netanijahuom i da očekuje potpunu usklađenost stavova, prenio je AP.
– On će uraditi sve što ja želim. Veoma je dobar čovjek, i ne zaboravite da je bio premijer u ratnom periodu – rekao je Tramp.
Na pitanje da li je spreman na ograničeni sporazum sa Iranom koji bi uključivao otvaranje Ormuskog moreuza i produženje prekida vatre, Tramp je rekao da “nije u žurbi” da postigne dogovor.
On je dodao da bi, po njegovom mišljenju, bilo poželjno da se izbjegnu ljudske žrtve, ali da su sve opcije i dalje na stolu.
Tramp je istakao i da ne razmišlja o predstojećim međuizborima u novembru u SAD kada donosi odluke u vezi sa Iranom, odbacujući tvrdnje da izborni ciklus utiče na njegov pristup.
– Svi pričaju o tome, “Oh, međuizbori”. Uopšte ne razmišljam o međuizobrima izborima kada proučavam iransko pitanje i ne žurim da postignem dogovor – rekao je Tramp.
Tramp je ocijenio i da je situacija u Iranu napeta zbog loših ekonomskih uslova i nezadovoljstva građana, dodajući da “postoji mnogo bijesa u zemlji”.
Govoreći o poređenju sa dugotrajnim američkim vojnim angažmanima u prošlosti, Tramp je naveo da je aktuelni proces oko Irana znatno kraći i da traje svega nekoliko mjeseci.
– U Iranu smo tri mjeseca, a većinu vremena imamo prekid vatre – rekao je američki predsjednik.
