Tramp o Iranu: SAD moraju da završe posao

12.03.2026. | 07:24

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je na skupu svojih pristalica u Kentakiju da “SAD moraju da završe posao u Iranu”.

– Nakon operacije “Ponoćni čekić”, pomislili smo da će im to biti kraj na neko vrijeme. Ali oni su ponovo počeli. Zato moramo da završimo posao, zar ne ? Ne želimo da se vraćamo svake dvije godine – rekao je Tramp, prenosi Si-Bi-Es Njuz.

Tramp je rekao da su SAD pobijedile u Iranu i da je “rat završen u prvom satu” od izbijanja.

Govoreći o početnim napadima, američki predsjednik je rekao da iranski režim nije znao šta ih je “dođavola, snašlo”.

– Iran je želio da baci neke mine, ali je američka vojska potom uništila 54 iranska broda za dva dana – rekao je Tramp.

Tramp: Moguće korišćenje nafte iz strateških rezervi SAD

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi SAD mogle da iskoriste strateške rezerve nafte kako bi snizile cijene nafte i naftnih derivata.

U intervjuu za WKRC TV u Sinsinatiju, Tramp je odgovorio potvrdno na pitanje da li je potrebno koristiti strateške naftne rezerve SAD, prenosi CBS News.

– To ćemo uraditi, a onda ćemo ih ponovo napuniti. Јednom sam ih napunio i ponovo ću ih napuniti. Ali sada ćemo ih malo smanjiti, a to obara cijene. Moramo se riješiti zla – odgovorio je Tramp.

Međunarodna agencija za energetiku (IEA) odlučila je da pusti na tržište rekordnih 400 miliona barela nafte iz rezervi kako bi smanjila posledice globalnih poremećaja u snabdijevanju energentima zbog rata na Bliskom istoku.

Prema procjenama IEA koordinisano puštanje nafte iz strateških rezervi moglo bi da pomogne stabilizaciji globalnog tržišta i ublažavanju pritiska na cijene energenata dok se ne uspostave stabilniji transportni i trgovinski tokovi poremećeni ratom na Bliskom istoku.

Tramp je pohvalio IEA zbog današnje odluke da pusti na tržište rekordnih 400 miliona barela nafte iz rezervi, prenijeli su američki mediji.