Šefica UNMIK-a izrazila zabrinutost zbog zatvaranja srpskih institucija i osudila napade

08.04.2025. | 22:39

Šefica Misije UN na Kosovu (UNMIK) Karolin Zijade večeras je u Njujorku, na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN), izrazila zabrinutost zbog zatvaranja institucija pod upravom Srbije na Kosovu i osudila napade na kanal Ibar-Lepenac i na poštu u Zvečanu.

Na početku sjednice SB UN, na kojoj se razmatra novi izvještaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu UNMIK-a, Zijade je rekla da je zabrinuta zbog posljedica koje zatvaranje institucija pod upravom Srbije ima na ekonomska i socijalna prava građana Kosova, naročito na ugrožene kategorije stanovništva.

Predstavljajući Guterešov izvještaj za period od 16. septembra 2024. do 15. marta 2025. godine, Zijade je kazala da će UNMIK „nastaviti da blisko prati dešavanja u toj oblasti“.

„Pozvala sam sve aktere da se uzdrže od jednostranih akcija i da se otvorena pitanja rješavaju konstruktivno“, navela je Zijade.

Ona je osudila napad na kanal Ibar-Lepenac 29. novembra i pozvala na sprovođenje sveobuhvatne i transparentne istrage i na privođenje počinilaca pravdi.

„Pozivam sve lidere da odgovorno postupaju, da izbjegavaju eskalaciju sukoba i da sarađuju kako bi počinioci bili privedeni pravdi“, rekla je Zijade.

Zijade je takođe ukazala da je važno da se kroz fer i poštene sudske postupke obezbijedi odgovornost za sukob naoružane grupe Srba i kosovske policije u selu Banjska 24. septembra 2023. godine.

Izrazila je zabrinutost i zbog ubacivanja eksplozivne naprave u novootvorenu poštu u Zvečanu 1. aprila.

„Takvi nasilni činovi nisu prihvatljivi i treba da budu hitno i u potpunosti istraženi, uz procesuiranje odgovornih“, dodala je Zijade.

Ona je rekla da su joj sagovornici sa kojima je razgovarala na Kosovu 25. marta ukazali na stalan deficit poverenja, naročito između institucija, i da su se požalili zbog jednostranih akcija prištinskih vlasti, uključujući nedavno zatvaranje centara za socijalnu zaštitu pod upravom Srbije, i negativan socioekonomski uticaj tog poteza na stanovništvo.

„Ipak, oni nisu rekli da vide bilo kakvu alternativu dijalogu pod okriljem EU, i ukazali su da treba da bude realizovan sistem samouprave u okviru Zajednice srpskih opština. Izrazili su zabrinutost i u vezi sa ranijim navodima o seksualnom uznemiravanju žena srpske nacionalnosti i sve te navode treba hitno istražiti“, kazala je Zijade.

Zijade je navela da izgradnja povjerenja „ostaje od ključne važnosti“ za obezbjeđivanje prosperitetne budućnosti za sve zajednice na Kosovu, uprkos stalnim izazovima koji predstavljaju odraz nepovjerenja u institucije.

„UNMIK ostaje posvećen tome da pomogne da se prevaziđu podjele. Inicijative koje podržavaju vladavinu prava, koje štite ljudska prava i aktivno promovišu uključivanje žena i omladine u mirovne procese, ostaju u srži našeg djelovanja“, dodala je.

Ona je takođe zatražila da inspektorat kosovke policije objavi rezultate istraga o prekomernoj upotrebi sile na severu Kosova, uključujući nad maloljetnicima.

Navela je da je „duboko brine“ uništavanje vjerskih simbola i objekata i pozvala sve da poštuju vjerska prava i da promovišu toleranciju.

Zijade je rekla da se raduje saradnji sa novim specijalnim predstavnikom EU za dijalog Peterom Sorensenom, navodeći da njegov raniji angažman „nudi priliku da se obe strane podrže da postignu napredak“, kakav je ostvaren u decembru kada je dogovoreno formiranje Komisije za nestala lica.