
Procurio plan Nijemaca: Amerika izvisila
24.09.2025. | 18:00Njemačka će u okviru novog plana vojne nabavke značajno usmjeriti svoja ulaganja u evropsku industriju, dok će samo osam odsto biti usmjereno ka američkom oružju, piše Politiko pozivajući se na dokument u koji je imao uvid.
Prema planu, Njemačka se priprema da realizuje skoro 83 milijarde evra vrijedne ugovore u narednoj godini.
Ovaj spisak, koji je pripremljen za budžetski odbor njemačkog parlamenta, obuhvata 154 značajne nabavke između septembra 2025. i decembra 2026. godine.
Prema njemačkom zakonu, svi ugovori vrijedni više od 25 miliona evra moraju biti odobreni u parlamentu.
Na tom spisku, američke kompanije vode u samo nekoliko slučajeva, prenosi b92.
Najveće nabavke povezane s američkim izvođačima uključuju torpeda za Boingove P-8A avione (150 miliona evra) i rakete i lansere MIM-104 patriot (5,1 milijardi evra).
Ukupno, američki projekti čine oko osam odsto od ukupnog plana Njemačke.
Kako piše Politiko, Njemačka je posljednjih godinama bila jedan od najvećih kupaca američkog naoružanja, međutim, sada prebacuje fokus na evropsku industriju.
Plan takođe uključuje značajna ulaganja u sisteme protivvazdušne odbrane, brodove, i nove sisteme za elektronsku borbu, dok je razvoj Eurodrona i dalje podložan kašnjenjima i rastućim troškovima.
Promena njemačkih ulaganja u vojnu nabavku, prema navodima Politika, predstavlja udarac za predsjednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa koji vrši pritisak na evopske temlje da nastave s kupovinom američkog naoružanja i opreme.