Na samitu EU bez pomaka u sporovima oko vakcina

26.03.2021. | 07:39

Lideri Evropske unije su danas pokušavali da riješe sporove oko distribucije vakcina protiv korona virusa kako bi ubrzali imunizaciju stanovništva u vrijeme nedovoljne količine vakcina, skoka broja novozaraženih i spora sa Velikom Britanijom.

Prvog dana dvodnevnog onlajn samita, austrijski kancelar Sebastijan Kurc kritikovao je način raspodijele vakcina unutra EU, navodeći da su neke zemlje dobile više doza nego što bi bilo pravedno.

Nastupajući u ime koalicije šest članica Unije, Kurc je zatražio uvodjenje korektivnog mehanizma pri raspodjeli vakcina i time povećao tenzije na samitu.

“Kada jedan broj država ima znatno manje vakcina nego neke druge, ja mislim da je to onda veliko pitanje za Evropu. Ovo bi moglo da nanese štetu Evropskoj uniji kakvu dugo nismo vidjeli”, rekao je Kurc.

Lideri 27 država do večeras nisu uspjeli da prevazidju nesuglasice oko toga kako treba rasporediti deset miliona doza vakcina koje će uskoro stići, sa ciljem da medju članicama bude smanjen jaz u stopi vakcinacije.

Većina članica EU tvrdi da postojeći sistem raspodijele funkcioniše dobro, ali da su neke države napravile grešku jer su se usmjerile na vakcinu kompanije Astrazeneka umjesto da koriste i druge. Vakcine Astrazeneke su jeftinije i znatno lakše za čuvanje.

Podjele unutar EU zbog vakcina danas je dodatno produbila Danska koja je objavila da još tri nedjelje neće koristiti vakcinu Astrazeneke. Nekoliko evropskih zemalja, koje su nedavno obustavile upotrebu te vakcine poslije pojave krvnih ugrušaka kod zanemarljivog broja ljudi koji su je primili, nastavile su da je koriste kada je Evropska agencija za lijekove saopštila da je bezbjedna.

Širenje zaraznijih sojeva korona virusa dovelo je do popunajavanja kapaciteta bolnica u nekim zemljama EU, što je u kombinaciji s nedostatkom vakcina dovelo do toga da nekoliko država uvede oštra ograničenja za predstojeće uskršnje praznike.

Tri mjeseca od početka imunizacije, vakcinisano je svega 14 odsto od 450 miliona stanovnika EU, a u Velikoj Britaniji, koja je prošle godine izašla iz Unije, 46 odsto.

Spor EU i Londona izbio je nakon saznanja da je Brisel dozvolio izvoz 21 milion doza vakcine u Veliku Britaniju od 1. decembra, dok ni jedna jedina nije stigla u suprotnom smjeru.

Predsjednica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen rekla je da je EU dozvolila izvoz 77 miliona doza vakcina u inostranstvo i da je to dokaz da Uniju ne treba optuživati za takozvani “vakcinalni nacionalizam”.

Optužbe za protekcionizam uslijedile su kada je Fon der Lajen ove nedjelje pojačala kontrolu izvoza vakcina.

Cilj EK je da primora proizvodjače vakcina, naročito Astrazeneku, da isporuče one količine doza na koje su se obavezale ugovorima.

Uz rješavanje sporova oko vakcina, lideri Evropske unije su se danas bavili i Turskom i ponudili joj nove podsticaje za poboljšanje saradnje u oblasti migracija i trgovine, uprkos nazadovanju te zemlje po pitanju demokratskih standarda i sve veće zabrinutosti zbog ambicija Ankare da traži naftu i gas u Sredozemnom moru.

Nakon nedavnog pomirljivog tona turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana, lideri EU su naveli da su, ako Ankara nastavi sa takvim ponašanjem, spremni za saradnju “na postepen, proporcionalan i reverzibilan način radi jačanja saradnje u brojnim oblastima od zajedničkog interesa”.