Masa od više hiljada muslimana palila crkve i kuće: Iza rešetaka više od 100 ljudi

17.08.2023. | 14:25

Više od 100 ljudi uhapšeno je u gradu u istočnom Pakistanu nakon što je masa od više hiljada muslimana palila crkve i kuće, nakon tvrdnji da su dvojica hrišćana otrgli stranice iz Kurana u gradu Džaranvali.

Javna okupljanja su takođe ograničena sedam dana u okrugu Fejzalabad, koji uključuje DŽaranvalu. Dvojica optuženih da su oštetili Kuran nisu uhapšeni iako su optuženi za bogohuljenje, što je u Pakistanu kažnjivo smrću.

Iako Pakistan još nije nikoga osudio na smrt zbog bogohuljenja, samo optužba može dovesti do rasprostranjenih nereda, koji ponekad dovode do linča i ubistava.

Lokalni zvaničnik rekao je za Bi-Bi-Si da su vlasti primile pozive o protestima i požarima juče ujutro, nakon što su izvještaji o skrnavljenju Kurana kružili društvenim mrežama i gradom.

Vlasti su saopštile da su u blizini jedne hrišćanske zajednice pronađene pocijepane stranice Kurana sa bogohulnim sadržajem koji je na njima navodno ispisan crvenim mastilom.

To je izazvalo ogorčenje u muslimanskoj zajednici, a uslijedili su nasilje, napadi rulje i raširena pljačka privatnih hrišćanskih kuća.

Prije dvije godine, čovjeka iz Šri Lanke optuženog za bogohuljenje ubila je razjarena rulja i zapalila njegovo tijelo. Masa je 2009. godine spalila oko 60 kuća i ubila šest osoba u okrugu Gorja u Pendžabu, nakon što ih je optužila da vrijeđaju islam.

Pakistan je naslijedio zakon o bogohuljenju od Britanaca u 19. vijeku. Osamdesetih godina, Islamabad je uveo strože kazne, uključujući smrtnu kaznu za vrijeđanje islama.

Oko 96 odsto stanovništva Pakistana su muslimani. U drugim zemljama, uključujući Iran, Brunej i Mauritaniju, takođe je predviđena smrtna kazna za vrijeđanje vjere. Analitičari kažu da je nasilje izazvano religijom u Pakistanu poraslo otkako je ta zemlja proglasila da je bogohuljenje kažnjivo smrću.

Takođem, analitičari smatraju da je do porasta nasilja usmjerenog prema manjinskim vjerskim grupama došlo zbog povećane fragmentacije društva, vođene sve većim ekonomskim disparitetima.