
Kodna riječ: Marija! Kako su seksualna pomagala i kozmetika postali u oružje borbi Rusije i Zapada
08.04.2025. | 20:28Lažna kozmetika, jastuci za masažu i seksualna pomagala. Eksplozivne naprave kućne izrade. Rus poznat pod imenom Ratnik. Kodna riječ: Marija.
Riječ je o ključnim elementima navodne sabotažne operacije pod ruskim vođstvom, koja je prošlog ljeta rezultirala detonacijom tri paketa u kurirskim centrima u Britaniji, Njemačkoj i Poljskoj, izjavio je za Rojters izvor upućen u istragu koju vodi Poljska.
Jastuci, upakovani u pošiljke zajedno s kozmetikom i seksualnim pomagalima, sadržali su skrivene improvizovane zapaljive uređaje napravljene od hemijskog koktela u kojem se, između ostalog, nalazio i visoko reaktivni magnezijum, rekao je izvor upoznat sa slučajem, koji je pružio do sada najdetaljniji prikaz navodne zavjere.
Hemikalije su aktivirane pomoću prethodno podešenih detonatora, prilagođenih od jeftinih kineskih elektronskih uređaja koji se obično koriste za praćenje predmeta poput izgubljenih ključeva. Efekat je pojačan tubama koje su izgledale kao kozmetika, ali su zapravo sadržale gel napravljen od zapaljivih supstanci, uključujući nitrometan, naveo je isti izvor.
– Postupak u ovom slučaju odnosi se na krivične aktivnosti inspirisane ruskom GRU – rekao je ovaj izvor, misleći na moskovsku vojnu obavještajnu službu, pišu Vijesti.
Rojters prvi put objavljuje detalje ove istrage, oslanjajući se na iskaz izvora bliskog poljskom slučaju, kao i na intervjue sa više od deset evropskih bezbjednosnih zvaničnika. Nalazi pružaju rijedak uvid u način na koji kampanje sabotaže funkcionišu na terenu.
Evropski bezbjednosni zvaničnici su u oktobru javno govorili o paljevinama pošiljki, opisujući ih kao dio “hibridnog rata” koji Rusija vodi kako bi destabilizovala funkcionisanje zemalja koje podržavaju Ukrajinu, koristeći taktike poput podmetanja požara i sajber napada.
Oni su kazali da su pošiljke koje su se zapalile u magacinima i izazvale požare, ali nisu povrijedile nikoga, bile proba za buduću rusku zavjeru detoniranja sličnih paketa u letu, u teretnim avionima na putu za SAD i Kanadu.
– Sa ratom u Ukrajini, ovi napadi su se intenzivirali, postali su češći i agresivniji – rekao je Niku Popesku, zamjenik premijera i ministar spoljnih poslova Moldavije do početka prošle godine, a sada viši saradnik Evropskog savjeta za spoljne odnose.
– Naravno, to predstavlja rizik po ljude, po građane širom Evropske unije.
Kremlj je odbacio optužbe da Rusija stoji iza požara. “Ne znamo ništa o tome”, rekao je portparol Dmitrij Peskov za Rojters. “Ne isključujemo mogućnost da je riječ o još jednoj lažnoj vijesti ili o manifestaciji slijepe rusofobije”.
Kremlj je naveo da su evropske tvrdnje o ruskoj sabotaži ili hibridnom ratu potpuno neosnovane.
GRU nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Detonacije paketa dogodile su se 19, 20. i 21. jula, i to u britanskom Birmingemu, njemačkom Lajpcigu i u blizini poljske prijestonice Varšave.
Dva bezbjednosna zvaničnika EU, upoznata sa navodnim napadima, koji su tražili anonimnost zbog osjetljivosti informacija, izjavila su da je ćelija u Poljskoj tipična za metode ruske obavještajne službe. Ruski operativci često angažuju lokalne kriminalce da sprovedu njihove planove, dajući im osnovna uputstva putem Telegrama i plaćajući im po nekoliko hiljada evra po zadatku.
Sastojci i inicijatori opisani u ovom slučaju mogu se legalno kupiti u radnjama koje prodaju đubriva ili pirotehniku, rekao je Jaroslav Stelmah, bivši specijalista za deaktivaciju eksplozivnih naprava koji vodi Safety Project, konsultantsku firmu koja, između ostalog, savjetuje o bezbjednosti javnih objekata.
Iako bi mali, grubo napravljeni uređaji možda mogli izazvati samo manji požar, njih može biti teško otkriti, rekao je za Rojters. “Ovo je izuzetno jeftin, veoma efikasan i visoko anoniman način izrade eksplozivnih naprava”, dodao je.
Ratnik, Marija i četvrta pošiljka
Prema riječima osobe upoznate s istragom, slučaj koji vodi poljsko tužilaštvo zasniva se na svjedočenjima najmanje petorice osumnjičenih članova navodne saboterske ćelije, kao i na povjerljivim nalazima bezbjednosnih službi.
Državno tužilaštvo je za Rojters potvrdilo da su istražitelji takođe zaplijenili četvrtu pošiljku koja nije eksplodirala u magacinu u Varšavi, što im je omogućilo da detaljno ispitaju njen sadržaj.
Poljski istražitelji tvrde da je Ukrajinac Vladislav D., koji je živio na jugu Poljske, igrao ključnu ulogu u evropskoj probnoj operaciji, postupajući po uputstvima koje je dobijao putem Telegrama od operativca GRU poznatog samo kao “Ratnik”, rekao je izvor.
Poljski zakon ne dozvoljava javno objavljivanje prezimena osoba protiv kojih se vode krivični postupci. Međutim, puno ime osumnjičenog, Vladislav Derkavec, objavljeno je u povezanoj sudskoj proceduri u Bosni i Hercegovini, gdje takvih ograničenja nema. Tamo se još jedan osumnjičeni član navodne zavjere s pošiljkama suočio sa zahtjevom za izručenje Poljskoj.
Vladislav je 18. jula u “opelu astra” iz Katovica prešao granicu do litvanskog grada Kaunasa, gdje je iz gepeka parkiranog automobila preuzeo više od desetak predmeta, prema izvoru bliskom poljskoj istrazi.
Zatim je ovaj 27-godišnjak otputovao u Viljnus, gdje je spakovao četiri paketa, svaki sa po jednim jastukom i nekoliko tuba s kozmetikom i seksualnim pomagalima. Prije nego što ih je zapečatio, pritisnuo je dva dugmeta kako bi aktivirao tajmere na napravama, rekao je izvor, dodavši da je riječ o uređajima koji omogućavaju programiranje detonacije u rasponu od nekoliko sekundi do nekoliko mjeseci unaprijed.
On je 19. jula predao pošiljke muškarcu u parku u Viljnusu koji je koristio kodnu riječ “Marija”, navodi isti izvor. Istog dana, paketi su poslati iz tog grada.
Vladislav je uhapšen u Poljskoj početkom avgusta i optužen za teroristička djela u ime ruske obavještajne službe. U januaru, sud u Varšavi mu je produžio pritvor do maja dok traje istraga.
Rojters nije uspio da stupi u kontakt sa Vladislavom u pritvoru, a njegov advokat po službenoj dužnosti rekao je da ne može da komentariše jer nije upoznat s detaljima istrage, koja je i dalje u pretkrivičnoj fazi.
Državno tužilaštvo je za Rojters potvrdilo da je osumnjičeni negirao optužbe, uključujući i rad za stranu obavještajnu službu, te da je dao “opsežna objašnjenja” svojih akcija, koja tužilaštvo ne može da objavi zbog povjerljivosti postupka.
Tokom ispitivanja nakon hapšenja, Vladislav je rekao da ga je s “Ratnikom” upoznao prijatelj i da su komunicirali isključivo putem Telegrama, tvrdi izvor upoznat sa istragom.
Poljski tužioci optužuju još jednog muškarca, 44-godišnjeg Aleksandra B., da je dio iste poljske ćelije. Njegov zadatak, navodi se, bio je priprema terena za napade na teretne letove ka Sjevernoj Americi, slanjem paketa sa patikama i odjećom iz Varšave u Vašington i Otavu, kako bi prikupio informacije o načinu i vremenu obrade pošiljki.
Aleksandar je bio osumnjičeni čije izručenje iz BiH su tražile poljske vlasti. U BiH je njegovo puno ime javno objavljeno kao Aleksandar Bezrukavi, ruski državljanin iz Rostova na Donu. Na saslušanju u januaru, održanom u Sarajevu, izjavio je da nema nikakve veze niti saznanja o bilo kakvoj zavjeri usmjerenoj na skladišta ili teretne avione.
Bezrukavi je izgubio pravnu bitku i izručen je Poljskoj u februaru. Rojters nije uspio da stupi u kontakt s njim u pritvoru, niti da dođe do njegovog advokata. On je, prema izvoru, negirao optužbe, uključujući rad za stranu obavještajnu službu.