“Izvadite kockice”! Glasanje o povjerenju Ursuli fon der Lajen otkrilo duboke podjele u EU?

10.07.2025. | 17:17

– Sa 360 glasova protiv, 175 za i 18 uzdržanih, prijedlog za izglasavanje nepovjerenja predsjednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen je odbijen.

Za njegovo usvajanje bila je potrebna dvotrećinska većina od ukupno 720 članova Evropskog parlamenta.

Broj glasova za izglasavanje nepovjerenja bio je znatno ispod potrebne dvotrećinske većine ukupnog broja glasova da bi prijedlog bio usvojen.

Žestoka rasprava i glasanje otvorili su Pandorinu kutiju. Podrška najvišoj izvršnoj funkciji EU je klimavija nego ikada, i ovo bi moglo biti tek početak, piše Euronews.

Fon der Lajenova nije bila prisutna u sali tokom glasanja, pa je za sada bezbjedna. Ipak, ovo glasanje ju je nesumnjivo politički oslabilo i ostavilo pitanje o podršci njenoj agendi u Parlamentu, prenosi Euronews.

Grupa socijalista i demokrata (S&D) je zauzvrat za svoju podršku dobila obećanje u vezi sa sljedećim dugoročnim budžetom EU, a to obećanje biće stavljeno na test već naredne nedjelje kada će Komisija objaviti svoj prijedlog.

Desničarske grupe Patriote za Evropu, Evropa suverenih nacija, kao i mnogi iz Evropskih konzervativaca i reformista i nekoliko delegacija sa lijeve strane političkog spektra glasali su za prijedlog o nepovjerenju.

Evropski konzervativci i reformisti (ECR) najviše su pogođeni od svih političkih grupa u Evropskom parlamentu povodom izglasavanja nepovjerenja Evropskoj komisiji Fon der Lajenove i duboko su podijeljeni po tom pitanju.

Konzervativci su podijeljeni između onih koji su glasali za i oni koji su glasali protiv prijedloga o nepovjerenju, dok sve ostale parlamentarne grupe uglavnom prate jedinstvenu liniju, prenosi Euronews. Unutar ECR-a, Rumuni iz ultranacionalističke stranke AUR i Poljaci iz stranke Pravo i pravda (PiS) su među potpisnicima prijedloga za izglasavanje nepovjerenja, što je u skladu sa njihovim dosadašnjim stavom oštrog kritičkog odnosa prema Fon der Lajenovoj i njenoj Komisiji.

Najveća partija u toj grupi, Braća Italije, i ranije je najavila da će glasati protiv prijedloga, što je jasno poručio italijanski poslanik u Evropskom parlamentu Nikola Prokačini, koji je ujedno i kopredsjednik grupe, tokom rasprave u plenarnoj sali o glasanju o nepovjerenju.

Prokačini nije samo označio prijedlog za izglasavanje nepovjerenja kao “grešku” i “politički poklon protivnicima”, već je i otvoreno napao njegove predlagače, usmjerivši kritike na svoje kolege poslanike iz PiS-a i AUR-a.

“Izvadite kokice”, rekao je, prije nego što je započeo oštar napad na svoje kolege.

“Zašto neki od potpisnika prijedloga nikada nisu podnijeli prijedlog nepovjerenja prethodnoj Komisiji Fon der Lajenove, koja je uvela Zeleni dogovor i takozvani Pfizergate? […]. Odgovor, naravno, znam”, rekao je, aludirajući na poslanike PiS-a, koji nikada nisu pokušali da smijene Januša Vojčehovskog, komesara za poljoprivredu u prethodnom mandatu i člana njihove partije.

U istom govoru, Prokačini je, čini se, napao i rumunsku partiju AUR, čiji je predsjednički kandidat Đorđe Simion nedavno izgubio drugi krug izbora od Nikušora Dana.

“Nažalost, nekima izgleda prija da gube i kod kuće i ovdje. Meni ne”, rekao je, jasno poručujući da želi da nastavi sa “izgradnjom većina” u Parlamentu.

Ovaj govor je duboko uznemirio pojedine delegacije unutar ECR-a, reklo je više internih izvora iz grupe za Euronews.

Neki poslanici vjeruju da su Prokačinijeve riječi mogle biti direktno diktirane od strane Đorđe Meloni, premijerke Italije i liderke stranke Braća Italije, naveo je jedan izvor.

Tokom prvih mjeseci novog saziva Evropskog parlamenta, ECR je tražio bližu saradnju sa Evropskom narodnom partijom (EPP), uspjevši da obezbijedi podršku za imenovanje potpredsjednika Rafaelea Fita i ostvari značajne glasove u plenumu.

Ovu strategiju Prokačini je podržao u svom govoru, ali nisu svi ECR poslanici saglasni s njom.

“Ko mu je dao mandat da pregovara sa EPP-om”, upitao je jedan izvor, tvrdeći da bi nova većina u Parlamentu bila moguća samo uz radikalne promjene i novog predsjednika Komisije.

Drugi izvor iz grupe potvrdio je da je govor iritirao poljsku delegaciju, jer Prokačini nije trebalo da napada svoje partnere, s obzirom na to da je bio jedini kojem je bilo dozvoljeno da govori u ime grupe.

Na plenarnom zasjedanju, kopredsjednik ECR-a tvrdio je da govori “u ime dvije trećine” konzervativaca, sugerišući da će većina delegacija ECR glasati protiv prijedloga za izglasavanje nepovjerenja.

Međutim, tekst prijedloga za nepovjerenje sadržavao je i potpise poslanika iz Rumunije, Poljske, Estonije, Grčke i Litvanije.

Jedan izvor smatra da sam prijedlog za nepovjerenje već donosi “velike probleme” grupi, jer otkriva podjele i dovodi italijanske i poljske delegacije u sukob.

Ipak, svi sagovornici Euronewsa saglasni se da ovo neće dovesti do raspada grupe.

“To je kao stari bračni par, gdje partneri vrlo dobro poznaju jedno drugo i znaju da je bolje ostati zajedno nego biti sam”, rekao je jedan izvor.

Prijedlog za izglasavanje nepovjerenja, koji je podnio rumunski poslanik u Evropskom parlamentu Đorđe Piperea, poznat po krajnje desničarskim stavovima, formalno se odnosi na odbijanje Ursule fon der Lajen da objavi tekstualne poruke koje je razmjenjivala sa izvršnim direktorom kompanije “Pfizer” tokom vrhunca pandemije kovida, prenosi Nova.

Njeno odbijanje da otkrije te poruke najoštrije je osudilo najviše pravosudno tijelo EU, a nezavisni nadzorni organ označio je to kao “loše upravljanje”.

U prijedlogu se takođe kritikuju fondovi EU za oporavak od kovida, kao i pravna osnova za odbrambeni fond od 150 milijardi evra, uz neosnovane tvrdnje o miješanju u nedavne izbore u Njemačkoj i Rumuniji. Tekst koji je predložio Piperea dobio je podršku 76 istomišljenika – nacionalista i ekstremista – čime je pređen prag od 10% potrebnih glasova da bi prijedlog bio uvršten u dnevni red.

U oštrom obraćanju Evropskom parlamentu u ponedjeljak, Ursula fon der Lajen je ismijala “lažne tvrdnje o miješanju u izbore” i pokušaje da se “prepravi istorija” kada je riječ o tome “kako je Evropa zajedno uspješno prebrodila globalnu pandemiju”.

Uoči glasanja je Fon der Lajenova najavila osnivanje novog fonda za obnovu Ukrajine, koji je opisala kao “najveći vlasnički fond na svijetu” za podršku ratom razorene zemlje.

Fond će biti uspostavljen u saradnji sa Njemačkom, Francuskom, Italijom, Poljskom i Evropskom investicionom bankom.

“Ovaj fond će pokrenuti investicije u energetiku, transport, ključne sirovine i industrije dvostruke namjene. Mi bukvalno ulažemo u budućnost Ukrajine koristeći javna sredstva da privučemo velike privatne investicije i pomognemo obnovu zemlje. Vrijeme za ulaganje je sada”, izjavila je Fon der Lajenova.