Drama na nebu iznad Irana: Teheran pogodio “nevidljivi” F-35
19.03.2026. | 17:24Američki lovac F-35 izvršio je prinudno slijetanje na američku vazduhoplovnu bazu na Bliskom istoku nakon što je pogođen, kako se vjeruje, od strane Irana, javljaju američki mediji.
Kapetan Tim Hokins, portparol Centralne komande SAD, rekao je da je avion pete generacije sa stelt tehnologijom “letio u borbenoj misiji iznad Irana” kada je bio primoran na prinudno sletanje. Hokins je rekao da je avion bezbjedno sletio i da je incident pod istragom.
– Avion je bezbjedno sletio, a pilot je u stabilnom stanju. Ovaj incident je pod istragom – rekao je on, prenosi Si-En-En.
Ovaj incident bi bio prvi put da je Iran pogodio američki avion u ratu koji je počeo krajem februara. I SAD i Izrael koriste F-35 u sukobu, avion košta preko 100 miliona dolara.
Prinudno slijetanje dolazi u trenutku kada visoki američki zvaničnici nastavljaju da tvrde da su postigli širok uspjeh u kampanji protiv Irana.
Ministar odbrane Pit Hegset rekao je u četvrtak ujutru da SAD “odlučno pobjeđuju” i da je iranska protivvazdušna odbrana “spljoštena”.
