Noletov paradoks: U Parizu ima najviše pobjeda od svih grend slemova

28.05.2022. | 19:27

Najbolji teniser planete Novak Đoković na ovogodišnjem Rolan Garosu došao je do zanimljivog dostignuća – najviše grend slem pobjeda.

On je u 3. kolu pariskog Grend slema, eliminisavši Bedenea, štiklirao svoju 84. pobjedu u Francuskoj. Zvuči nerealno kad se napiše da tamo gdje je uzeo tek dvije titule od 20 u kolekciji, ima najviše trijumfa od četiri Grend slema.

Ali, to je činjenica. U Australiji ima devet pehara pa je pobjeđivao 82 puta, na US Openu ima 81 trijumf, a na Vimbldonu 79. Utoliko je onda zanimljivije što je na Vimbldonu Đoković uzeo šest trofeja, u Njujorku „samo“ tri, a na Rolan Garosu dva.

Jedan iz 2016. i još jedan iz prošle godine. Sada se bori za treći i da dodatno podeblja taj neobični i paradoksalni rekord.

Nekoliko je razloga za to. Najprije, konstantnost igranja, jer Novak nije “promašivao” Rolan Garos. Drugo je preskakanje ili otkazivanje turnira, jer Đoković nije igrao svaki US Open, Vimbldon je jednom otkazan, a iz Australije su ga jednom protjerali. I to baš ove godine, piše “Nova.rs“.

S druge strane, Rolan Garos je uvijek bio tu i premda je najduže čekao na trofej, Novaku je on pružio najveću satisfakciju.

Putešestvije u Parizu Đoković je počeo još 2005. Robi Đinepri je pao sa 6:0, 6:0 i 6:3 za prvu pobjedu na pariskoj šljaci, poslije čega je uslijedio poraz od Giljermo Korije, predajom u trećem setu kada je bilo 1:1.

Od tada je bilo uspona i padova, promjena režima ishrane i trenera, a Rolan Garos je sve do 2016. ostao predmet žudnje Đokovića.

Upravo zbog ovog turnira je svojevremeno sumnjao u sebe, u momentima kad je već bio vrhunski igrač, a svi se sjećamo bolnog poraza 2010. od Jirgena Melcera i preokreta od 2:0 do 2:3.

Prvi meč na Australijan openu bio je poraz od Marata Safina u lagana tri seta 2005, a ništa drugačije nije bilo ni sa drugim okršajem od Pola Goldstajna 2006. Novak je, dakle, u Melburnu u prve dvije sezone upisao dva “krompira”, što se tiče pobjeda, što je iz drugih razloga bilo i 2022.

Tek je 2007. Novak uspio da na svom najboljem turniru ode dalje, sve do četvrtog kola preko Nikolasa Masua, Felisijana Lopeza i Danaja Udomčokea, dok ga nije sačekao Rodžer Federer.

Ako ako to tada nije bilo iznenađenje, onda deset godina kasnije jeste bio šok kada je Đokovića u drugom kolu eliminisao Denis Istomin. Ili kada ga je 2018. izbacio sada zaboravljeni Hjeong Čung, dečko koji je obećavao mnogo, a danas je 492. na planeti.

Vimbldon je prije 17 godina upoznao Novaka na meču sa Huanom Monakom i dogurao je iz prvog pokušaja do trećeg kola gdje je bio prejak Sebastijan Grožan.

Korak dalje na Vimbldonu je otišao Novak 2006. i izgubio je od Marija Ančića u – pogađate, pet setova. Marat Safin je u drugom kolu priredio neprijatno iznenađenje, godinu poslije polufinala londonskog Grend slema, a Tomaš Berdih u novom polufinalu 2010.

Nakon toga je krenula Novakova dominacija, a svi dobro pamtimo šta se desilo 2011. kada je prvi put postao prvi na svijetu, ili 2018. kada je Đokoviću Vimbldon bio taličan na putu velikog povratka na teniski tron.

Kada je riječ o US Openu tu je Novakova epopeja počela 2005. pobjedom nad Gaelom Monfisom poslije pet setova. Ni sanjao nije da će mu Francuz postati redovna “mušterija”, dok su prije 17 godina obojica bili “zeleni”.

Đoković je 2005. izgubio od Fernanda Verdaska u trećem kolu, takođe u pet setova. Lejton Hjuit ga je eliminisao u trećoj rundi 2006, da bi već 2007. stigao do finala.

Tu je ipak bio prejak Federer, koji je u tri seta i dva taj-brejka uspio da savlada perspektivnog Beograđanina. Na putu do finala su padali Huan Martin del Potro, Karlos Moja i David Ferer između ostalih.

Od tada je u Njujorku redovno za Đokovića bilo bar polufinale turnira, a prvu titulu je uzeo 2011. kada je pobijedio Rafaela Nadala.

Prva bolna epizoda, ako ne računamo preskakanje turnira iz 2017. i poraz u finalu 2016. od Stijena Vavrinke bilo je svakako i četvrto kolo 2019. Tada je opet Vavrinka uzeo mjeru Đokoviću, koga je izbacio supervizor turnira 2020. u periodu kad je djelovao nepobjedivo na terenu.

Loptica koju je u bijesu bacio tokom meča sa Pablom Karenjo Bustom završila je u predjelu grla linijske sudije Lore Klark i supervizorima je to bio neoprostiv grijeh. Lani je Đokovića u Americi Danil Medvedev lišio mogućnosti da osvoji kalendarski Grend slem, pobjedom u finalu u kom je Srbin djelovao van fokusa i “izduvano”.

Sada će ipak imati motiv više, jer je Nadal u Australiji otišao na slem viška u odnosu na Federera i Đokovića, pa će Novaku biti imperativ da odbrani “Kup musketara”, jer bi u suprotnom Nadal mogao da ode predaleko.