Zaključci o proširenju: Evropski savjet pozvao na ubrzanje pristupanja zapadnog Balkana

15.12.2023. | 07:42

Evropski savjet potvrdio je punu i nedvosmislenu posvećenost perspektivi članstva zapadnog Balkana u EU i pozvao na ubrzanje procesa pridruživanja ovog regiona, navodi se u zaključcima Evropskog savjeta o Ukrajini, proširenju i reformama.

Evropski savjet napominje da je primio k znanju navode Evropske komisije o novom Planu rasta za zapadni Balkan, koji ima za cilj da ubrza socio-ekonomsku konvergenciju između zapadnog Balkana i EU, zasnovanu na strogim uslovima.

Kako se ističe, Evropski savjet ohrabruje zapadni Balkan da ubrza tempo reformi koje su povezane sa EU i da unaprijedi regionalnu ekonomsku integraciju kroz zajedničko regionalno tržište, zasnovano na pravilima i standardima EU.

-Evropski savjet ostaje posvećen unapređenju postepene integracije između Evropske unije i regiona tokom samog procesa proširenja, na reverzibilan i na zaslugama zasnovan način – kaže se u zaključcima.

Podsjećajući na deklaraciju iz Granade, Evropski savjet je naglasio da je proširenje geostrateško ulaganje u mir, bezbjednost, stabilnost i prosperitet.

-To je pokretač za poboljšanje ekonomskih i socijalnih uslova evropskih građana, smanjenje dispariteta među zemljama, i on mora da neguje vrijednosti na kojima je Unija zasnovana – navodi se u zaključcima.

Napominje se da i EU i buduće države članice treba da budu spremne za pristupanje.

-Rad na oba kolosijeka treba da napreduje paralelno – navodi se u zaključcima.

staknuto je da zemlje koje teže da postanu članice EU treba da pojačaju svoje napore ka sprovođenju reformi, posebno u oblasti vladavine prava, i u skladu na zaslugama zasnovanom prirodnom procesu pristupanja, i uz pomoć EU.

Kako se napominje, EU treba da, paralelno s tim, sprovede neophodne unutrašnje osnove i reforme, u skladu sa dugoročnim ambicijama i načinima da ih ostvari i riješi ključna pitanja koja se odnose na njene prioritete i politike, kao i njenu sposobnost djelovanja.

-Ovo će učiniti EU jačom i ojačaće evropski suverenitet – ocjenjuje se u zaključcima.

Navodi se da je Evropski savjet, nadovezujući se na paket proširenja Evropske komisije od 8. novembra, donio odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Ukrajinom i Moldavijom i pozvao Savjet da usvoji odgovarajuće pregovaračke okvire, kada se preduzmu relevantni koraci navedeni u preporukama Komisije.

Navodi se i da je odlučio da Gruziji dodijeli status zemlje kandidata, a da će sa BiH otvoriti pristupne pregovore kada ta zemlja ostvari neophodan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo u EU.

Evropski savjet je pozvao Evropsku komisiju da obavijestio Savet o napretku najkasnije u martu 2024. godine, u cilju donošenja odluke o BiH.

Kada je riječ o Sjevernoj Makedoniji, napominje se da je EU spremna da završi početnu fazu pristupnih pregovora sa tom zemljom, čim ona ispuni obavezu da završi sa sprovođenjem ustavnih promjena i poziva Skoplje da ubrza taj proces.

Kada je riječ o reformama, Evropski savet navodi da, kako se Unija širi, uspješna evropska integracija zahtijeva da njena politika bude prikladne za budućnost i finansirana na održiv način, a zasnovana na vrijednostima EU.

Kaže se i da je potrebno da institucije EU nastave da efikasno funkcionišu.

Evropski savjet najavio je da će se na predstojećim sastancima baviti unutrašnjim reformama u cilju usvajanja zaključaka o mapi puta za rad u budućnosti, do leta 2024. godine.

U zaključcima Savjeta za opšte poslove EU, u dijelu o Srbiji, traži se od Evropske komisije i visokog predstavnika EU da hitno predlože Savjetu, prije kraja januara 2024. godine, izmjene i dopune mjerila za Poglavlje 35 pristupnih pregovora Srbije kako bi se, kako se navodi, “odrazile obaveze Srbije” koje proizilaze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji odnosa i njegovog implementacionog aneksa.

U zaključcima Savjeta za opšte poslove se navodi da će napredak Srbije u oblasti vladavine prava i normalizacija odnosa sa Prištinom nastaviti da određuju ukupni tempo pregovora o pristupanju Srbije EU.

Beograd i Priština pozivaju se da u potpunosti poštuju i sprovode sve obaveze, bez daljeg odlaganja i preduslova, što uključuje osnivanje Zajednice srpskih opština.

Kada je riječ o Ukrajini, ponavlja se osuda rata u toj zemlji, koji, kako se navodi, predstavlja očigledno kršenje Povelje UN.