Ulazak u BiH odbijen za 816 stranaca, 630 od njih prijetnja po bezbjednost

28.01.2021. | 08:59

Ulazak u BiH tokom prošle godine odbijen je za 816 stranih državljana na graničnim prelazima u nadležnosti Terenske kancelarije “Sjeveroistok” Bijeljina, što je 65,18 odsto više nego 2019, rečeno je Srni u ovoj kancelariji.

Zbog prijetnje bezbjednosti, javnom poretku, javnom redu i miru i javnom zdravlju u BiH odbijen je ulazak za 630 stranih državljana, pokazuje godišnja evidencija rada policijskih graničnih službenika.

Razlozi za odbijanje ulaska bili su i neposjedovanje putnih isprava u 26 slučajeva, neposjedovanje vize u 72, neposjedovanje novčanih sredstava u 75, te neposjedovanje dokumenta kojim mogu potvrditi svrhu boravka u 13 slučajeva.

Načelnik Terenske kancelarije “Sjeveroistok” Pero Milivojević rekao je da je najveći broj odbijenih ulazaka zbog prijetnje javnom zdravlju BiH, na šta su uticale odluke Savjeta ministara o propisivanju dodatnih uslova za ulazak stranaca u BiH tokom pandemije virusa korona.

Granicu BiH, na području koje pokriva Terenska kancelarija “Sjeveroistok” Bijeljina prošle godine prešlo je 8.087.237 ljudi, što je manje za 45,6 odsto u odnosu na 2019. godinu. Na ulasku u BiH evidentirano je 4.065.328, na izlazsku 4.021.955 ljudi.

Prema njegovim riječima, u prošloj godini nije dozvoljen prelazak granice za 341 prevozno sredstvo, što je smanjenje za 63,17 odsto. U 105 slučajeva to je učinjeno zbog neposjedovanja zelenog kartona ili drugog osiguranja, u 167 slučajeva zbog neposjedovanja dokumentacije za vozilo ili zapisnika o oštećenju, u 61 slučaj zbog neposjedovanja dokumentacije za obavljanje međunarodnog prevoza, a u osam slučajeva iz ostalih razloga.

Lani je granicu prešlo 3.778.172 vozila, odnosno za 38,6 odsto u odnosu na 2019. godinu. U BiH je ušlo 1.893.387 prevoznih sredstava, a izašlo 1.884.785.

Milivojević je rekao da su na evidentno smanjen promet lica i prevoznih sredstava uticale i odluke Savjeta ministara o propisivanju dodatnih uslova za ulazak stranaca u BiH, kao i mjere susjednih država zbog pandemije virusa korona.

On smatra da je, pored proglašenja pandemije i mjera preduzetih iz tih razloga, na sve to uticalo i onemogućavanje kretanja migranata izvan azilantskih centara.

Na graničnim prelazima u nadležnosti bijeljinske terenske kancelarije, prošle godine otkrivena su 104 krivična djela, što je manje za 32,9 odsto u odnosu na godinu ranije. Iz nadležnosti Granične policije BiH su bila 54 krivična djela, a 50 iz nadležnosti drugih organa kojima su slučajevi i predati.

Kada je riječ o nadležnosti Granične policije, izvještaji su podneseni za posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga, nedozvoljena trgovina, falsifikovanje isprave, krijumčarenje, primanje dara i drugih oblika koristi i krijumčarenje lica.

Milivojević je naveo da su dominirala krivična djela falsifikovanje isprave i uglavnom je riječ o falsifikovanim vozačkim dozvolama, pasošima, CEMT dozvolama, a bilo je slučajeva i kada su otkriveni falsifikovani pi-si-ar testovi.

Kada je riječ o prekršajima, prošle godine otkriveno ih je 1.507 što predstavlja povećanje za 30,8 odsto u odnosu na godinu ranije, od čega je čak 1.181 prekršaj iz nadležnosti Granične policije BiH što je povećanje za 117,8 odsto.

Milivojević je rekao da su dominirali prekršaji po Zakonu o graničnoj kontroli, pa se može zaključiti da su i po tom osnovu znatno uticale odluke Savjeta ministara o propisivanju dodatnih uslova za ulazak stranaca u BiH.

Jedinica Granične policije Terenske kancelarije “Sjeveroistok” otkrila je na osnovu potraga 474 lica, od kojih je 271 lice otkriveno predato nadležnim organima, za 76 lica je utvrđeno da su potrage obustavljene, za 57 lica su proslijeđene informacije nadležnim agencijama, a u 70 slučajeva utvrđene su zabrane prelaska granice.

U toku 2020. godine otkriveno je ukupno 84 dokumenta po potragama različitih organa za sprovođenje zakona, a privremeno je oduzeto 17 vozila i u oba slučaja zabilježeno je smanjenje u odnosu na godinu ranije.

Granica BiH na području djelovanja Terenske kancelarije “Sjeveroistok” Bijeljina prostire se duž riječnih tokova Save i Drine /takozvana plava granica/ u dužini od 267,5 kilometara – sa Hrvatskom je duga 182,5 kilometara i sa Srbijom 85 kilometara.

U zoni njene odgovornosti ima pet jedinica Granične policije BiH – Bijeljina, Brod, Orašje, Brčko, te Jedinica za podršku i kontrolu.

Područje djelovanja ove kancelarije određeno je širinom graničnog pojasa koji se proteže na području opština Derventa, Brod, Odžak, Šamac, Orašje, Brčko i Bijeljina.