Stop pranju novca! Kipar pravi registar firmi sa strancima, efekti se osjećaju i u BiH

16.03.2021. | 07:35

Evropska unija je u proteklih nekoliko godina donijela više finansijskih mjera koje imaju za cilj da ograniče pranje novca od strane kriminalnih grupa i političara trećih zemalja, a efekti ovih mjera već se osjećaju i u BiH.

S tim u vezi Kipar danas počinje formiranje registra vlasnika finansijskih računa i kompanija u kojima udio u vlasništvu imaju stranci, kako bi se suzbilo pranje novca. Kipar je zanimljiv za BiH i ostale zemlje zapadnog Balkana jer postoje indicije da su brojni političari i poslovni ljudi s ovih prostora koristili labave kiparske zakone kako bi oprali novac koji su iznijeli iz svojih zemalja. Kako pišu evropski mediji, Kipar je na ovaj potez primoran upravo zbog evropskih direktiva o sprečavanju pranja novca.

Naime, kako kažu u Evropskoj komisiji, direktiva “Bolja implementacija okvirnih pravila EU o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti” usvojena je 24. jula 2019. godine, 7. maja prošle godine usvojen je Akcioni plan, a u septembru prošle godine je započela s nadgledanjem kako zemlje članice EU direktivu primjenjuju.

U skladu sa svojim evropskim obavezama, EU traži da BiH prilagodi svoju regulativu o pranju novca na način da se u Centralnu banku BiH uvede centralni registar bankarskih računa fizičkih lica, na isti način kako je prije nekoliko godina uveden centralni registar bankarskih računa pravnih lica. Ovo je jedan od uslova Međunarodnog monetarnog fonda za zaključivanje novog aranžmana s BiH.

U Centralnoj banci BiH za Nezavisne novine kažu da oni ne nadziru ofšor transakcije koje idu iz BiH, ali da bi centralni registar spriječio nezakonite radnje koje se odnose na finansijski kriminal.

“Registar računa fizičkih lica bi omogućio da ovlaštene institucije imaju pouzdan i transparentan uvid u stanje na bankovnim računima fizičkih lica kod komercijalnih banaka. Slično kako već funkcioniše registar za pravna lica, CB BiH bi prikupljala informacije na jednom mjestu i davala ih onima koji treba da nadziru i provode istrage”, kažu oni.

U Ministarstvu finansija RS, koje se protivi uvođenju registra računa fizičkih lica u Centralnoj banci zbog prenosa nadležnosti, kažu za Nezavisne novine da se RS efikasno bori protiv pranja novca, te da je u te svrhe usvojeno više zakonskih akata.

“Nadzorni organi finansijskog sektora RS vrše nadzor nad sprovođenjem Zakona o sprečavanju pranja novca na osnovu ovog zakona, propisa kojima se uređuje njihovo poslovanje, donesenih podzakonskih propisa, smjernica i odluka ovih nadzornih organa, te drugih propisa kojima se utvrđuju obaveze sprovođenja mjera za sprečavanje i otkrivanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti kod obveznika u RS”, kažu oni.

U Ministarstvu objašnjavaju da registar u RS već postoji pri Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge RS.

“Subjekt koji vodi registar dužan je da u skladu sa zakonom te podatke proslijedi zakonom ovlašćenim korisnicima, uključujući i lica koja vode postupke u istraživanju pranja novca”, naglasili su oni. Osim toga, kako su objasnili, važni su i Zakon o dopuni Zakona o društvima za osiguranje i Zakon o zastupanju u osiguranju i posredovanju u osiguranju i reosiguranju, u kojima su, kako je navedeno, uvedene odredbe koje se odnose na sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

“Uredbom o izmjenama i dopuni Uredbe o iznošenju i unošenju efektivnog stranog novca, konvertibilnih maraka, čekova i hartija od vrijednosti se vrši usklađivanje sa FATF preporukom 32 i Regulativom Evropske komisije 1889/2005, s ciljem utvrđivanja iznosa iznad kojeg je fizičko lice obavezno da prijavi svako iznošenje i unošenje gotovine, te propisivanja Obrasca za prijavu gotovine, usklađenog s aktima EU i pozitivnom praksom zemalja iz okruženja”, kažu oni