Rasprava u parlamentu Srpske: Uvesti više reda kod naplate koncesionih naknada

14.06.2023. | 21:14

Poslanik SDS-a Mirjana Orašanin rekla je u Narodnoj skupštini Republike Srpske da treba uvesti više reda kada je riječ o naplati koncesionih naknada s obzirom na to da brojni koncesionari ne prijavljuju realne prihode ili količine eksploatisanih prirodnih resursa.

“A upravo se na osnovu toga naplaćuje koncesiona naknada”, rekla je Orašaninova tokom poslaničke rasprave o izvještaju o radu i finansijskom izvještaju Komisije za koncesije za prošlu godinu.

Ona je dodala da je jedan od važnih koraka na tom planu javnost podataka i transparentnost dodjele koncesija, kao i pristup informacijama o koncesionarima, pojedinačnim uplatama naknade i dugovanjima koncesionara.

Orašaninova je konstatovala da Srpska obiluje prirodnim bogatstvima i resursima čija eventualna zloupotreba od nesavjesnih koncesionara može ugroziti životnu sredinu i život ljudi u nekim područjima.

Poslanik SNSD-a Biljana Petković rekla je da je potrebna efikasnija kontrola i provjera rada koncesionara u smislu ispunjavanja ugovorenih obaveza i efikasnijeg punjenja budžeta.

Ona je dodala da bi se na tom planu moglo razmisliti i o nabavci savremene opreme koja bi omogućila te provjere.

Poslanik Socijalističke partije Srđan Todorović rekao je da će ova stranka podržati izvještaj Komisije za koncesije, jer je pozitivno znatno povećanje prihoda od koncesionih naknada koje od 2020. do 2022. godine iznosi 13, 14 miliona KM.

On je rekao da je to rezultat ozbiljnijeg i ažurnijeg rada Komisije, te da ima prostora da se ti prihodi dodatno povećaju.

I potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Mirsad Duratović rekao je da treba uvesti više kontrole kada je riječ o poštovanju koncesionih ugovora, a sve s ciljem dobijanja više sredstava koja bi bila iskorištena za unapređenje razvoja lokalnih zajednica.

Narodna skupština razmotrila je izvještaj o radu i finansijski izvještaj Komisije za koncesije za prošlu godinu prema kojem je lani u budžet uplaćeno 50,6 miliona KM na ime koncesione naknade za pravo korištenja prirodnih resursa Srpske.