Prvi dani kampanje u Srpskoj: Ko nas je i čime iznenadio

07.09.2022. | 15:53

Obećana plata od dvije hiljade maraka koju u svojoj kampanji građanima nudi lider DNS-a Nenad Nešić i 200 maraka manja koju im je ponudio lider SDS-a Mirko Šarović, pokazatelj su da opozicija na ovim izborima „puca“ na ono od čega se živi i pokušava da parira vladajućima koji su našli način da materijalno pomognu nekoliko kategorija stanovništva, poput mladih, penzionera, višečlanih porodica i nezaposlene djece poginulih boraca.    

Parirajući obećanjima, opozicija u ovih nekoliko dana ipak nije uspjela da vladajućima parira u predizbornim skupovima, procjenjuju analitčari, podsjećajući da je SNSD samo u prva dva dana kampanje uspio da „pokori“ banjalučki Kastel koji je bio krcat, dok su u Doboju brojne pristalice ove partije ostale ispred prepune dvorane.

SNSD skup u Doboju, 03.09.2022.

U sličnom ritmu SNSD je nastavio i na istoku i u Posavini, dok smo opoziciju zasad vidjeli uglavnom u salama širom Srpske, a u Čelincu i Kneževu, za razliku od Kotor Varoša, pokazali su da imaju problem i da ih napune. Analitičari su saglasni da ta brojnost ne mora da prejudicira i rezultat izbora, ali se svakako ne može zanemariti.

“U određenoj mjeri i to može biti znak kakav nas ishod očekuje na izborima, ali bi svakako bilo neozbiljno pouzdati se isključivo u to. Najvažniji posao za političare i njihove timove jeste da budu predani i da, doslovno do dana izbora, komuniciraju sa svojim članstvom i sa biračima kako bi ih motivisali da izađu i glasaju”, objašnjava politički analitičar Vojislav Savić za BL portal.

SDS skupovi u Čelincu i Kotor Varošu

Savić prvih nekoliko dana kampanje ocjenjuje korektnim, ali priznaje da je, uprkos “šarenoj ikonografiji” PDP-a i Ujedinjene  Srpske, očekivao i malo više kreativnosti.

Tu šarenu ikonografiju u kojoj smo PDP-ovog Draška Stanivukovića vidjeli u još jednoj osmišljenoj predstavi kao golmana, neki analitičari ipak smatraju možda i jedinim opozicionim novitetom u kampanji. Prema njihovim ocjenama, u opozicionim redovima dogodila se neka vrsta zamjene strana – SDS se bavi ekonomskim temama, a PDP je zaigrao na kartu za koju su vjerovali da im nedostaje, pa su krenuli da „brane Srpsku“.

„Za razliku od nekih prethodnik izbornih ciklusa, sada SDS insistira na životnim temama, standardu, kvalitetu života. Sa druge strane, PDP koji je insistirao na tim temama sada se okrenuo nacionalnim. Osim toga, čini mi se da nema iznenađenja – tu je Vukanovićeva kampanja, koja insistira na kriminalu i korupciji, dok nam vladajući poručuju da su oni ti koji čuvaju Republiku Srpsku“, kaže politikolog Velizar Antić za BL portal.

Iz strategije „odbrane“ na koju igra PDP, u prvim danima kampanje ipak je iskočila Jelena Trivić, koja je, iako kandidat za predsjednika Srpske, javnosti ponudila spisak ekonomskih mjera o kojima se, doduše, u javnosti manje priče nego o fotošopiranim plakatima. Na to je bila primorana, smatraju analitičari, jer bi se neko mogao dosjetiti da je upita – nakon silnih kritika na račun vlasti, a šta nam vi to nudite? Ipak, mnogi su mišljenja da je skoro svih deset stavki u njenom programu već viđeno i prepisano iz ranijih kampanja za opšte, a neke i iz Stanivukovićeve kampanje za lokalne izbore. To što nam je univerzitetski profesor ekonomije ponudio „već viđeno“, umjesto ozbiljne vizije unutrašnje i spoljne politike, svakako nije obećavajuće, iako, kako kažu analitičari, birači na takve mjere već odavno „ne padaju“.

“Iskreno, svi imaju neki set mjera i obećanja u kampanji i mislim da birači već dugo vremena ne uzimaju to kao relevantne pokazatelje. Jedino mjerilo jeste ono što bude konkretno učinjeno nakon izbora, što se pokaže djelima i zalaganjem u skupštini i koliko ko zaista ostane dosljedan svojim stavovima”, smatra Vojislav Savić.

Prema prvim ocjenama, vladajući i na početku kampanje biračima nude dosljednost po nacionalnim pitanjima, uz obećanja o novim putevima i boljem životnom standardu. Nije tajna da Željka Cvijanović po mnogim ocjenama, imajući u vidu snagu kandidata, ima lakši posao u trci za srpskog člana Predsjedništva BiH, ali Dodiku u korist idu i potezi Jelene Trivić.

Svoju izbornu promociju do sada je skoro isključivo vezala za lidera SDS-a Mirka Šarovića. Prema ocjenama politikologa, nekome ko je svoje političko djelovanje zasnovao na borbi protiv kriminala i korupcije, baš i ne priliči Šarovićeva politička prošlost i brojne kontroverze koje su je pratile, ali ni njegov nedostatak harizme i snage.

Ujedno smatraju da bi sve to mogao biti pokazatelj da ni Trivićeva, oslanjajući se više na SDS nego na vlastitu stranku, kao pojedinac nema dovoljno snage da iznese sopstvenu kampanju. To bi, kako kažu, moglo biti pogubno sa protivnikom kao što je Milorad Dodik.