Prosječna starost vozila voznog parka vojske 28 godina: Mnogo novca ode na popravke i dijelove

18.07.2022. | 08:20

Većina kamiona i automobila koje na raspolaganju imaju Oružane snage BiH najviše liče na krševe, a to potvrđuju i nadležni koji navode da je prosječna starost vozila voznog parka vojske 28 godina.

U Ministarstvu odbrane BiH kazali su da Oružane snage BiH trenutno imaju 1.582 vozila, i to 902 teretna i 680 putničkih. Zbog toga što su vozila vojske zastarjela, veliki iznos novca godišnje odlazi i na njihove popravke.

“Za nabavku rezervnih dijelova za održavanje motornih vozila Oružanih snaga u ovoj godini planirano je 629.000 KM. Riječ je o nabavci dijelova za vozila koja održavaju stručne osobe Oružanih snaga”, kazali su “Glasu Srpske” u Ministarstvu odbrane.

Pored toga, javlja se i dodatni trošak kod spoljnih dobavljača, pa je u ovoj godini za te namjene planirana još 891.000 KM.

“Realizacija planiranog utroška novca zavisi i od samog budžeta, a otežavajuća okolnost su kašnjenja u njegovom donošenju na nivou BiH. Nastavak realizacije višegodišnjeg projekta nabavke vozila dovešće do smanjenja utroška novca koji je potreban za popravke”, kazali su u Ministarstvu odbrane.

Za potrebe vojske u ovoj godini planirana je nabavka 26 novih vozila.

“Za dva kvartala kupljeno je šest vozila, a za kupovinu preostalih 20 potrebno je obezbijediti 5,67 miliona KM”, kazali su u ministarstvu.

Otkrili su i da novac koji prikupe od prodaje rashodovanih motornih vozila i auto-furde iskoriste za kupovinu novih automobila i kamiona.

“Otežavajuću okolnost u realizaciji svega planiranog predstavlja činjenica da je došlo do velikog kašnjenja u usvajanju budžeta institucija BiH. Pored toga, dodatna otežavajuća okolnost u postupku nabavke novih vozila je činjenica da je na svjetskom tržištu došlo do naglog porasta cijena vozila, kao posljedice negativnih ekonomskih kretanja izazvanih pandemijom virusa korona i ratom u Ukrajini, što dovodi do neusaglašenosti u planiranom utrošku u odnosu na realnu potrebu, u smislu da dobavljači traže da se povećaju cijene”, kazali su u Ministarstvu odbrane.

Podsjetili su da je od 2018. godine, kada je počela realizacija višegodišnjeg projekta nabavke motornih vozila, paralelno pokrenut proces rashodovanja određenog broja vozila Oružanih snaga, i to putem prodaje tih vozila kao i automobilske furde.

“Do sada je prodato 40 motornih vozila u viđenom stanju i 713 motornih vozila koja su rješenjem o rashodovanju pretvorena u automobilsku furdu. Po tom osnovu prikupljeno je 2,3 miliona KM”, kazali su u Ministarstvu odbrane.

Parlamentarni vojni povjerenik Boško Šiljegović ranije je naveo da slika vozila u Oružanim snagama podsjeća na motorno groblje.

“Profesionalna vojna lica se svakodnevno žale na tehničku ispravnost i nedostatak vozila. U pojedinim jedinicima je zabrinjavajuće niska operativnost automobila i kamiona. Korišćenje tih vozila je rizično i zbog toga sam zabrinut za profesionalna vojna lica u saobraćaju, ali i za ostale učesnike koje oni u tim slučajevima ugrožavaju”, kazao je Šiljegović i naveo da se dešavalo i da profesionalna vojna lica učestvuju u saobraćajnim nesrećama zbog tehničke neispravnosti i starosti vozila.